1. YAZARLAR

  2. Ali Arif AKTÜRK

  3. Obama ve petrol fiyatları...
Ali Arif AKTÜRK

Ali Arif AKTÜRK

Yazarın Tüm Yazıları >

Obama ve petrol fiyatları...

ABD’de 6 Kasım da seçimler oldu.  Obama ikinci dönem yeniden seçildi. İlk akla gelen sorulardan birisi bunun petrol fiyatlarına etkisi ne olacağı hususudur. 
ABD’de Obama’nın ikinci dönem yeniden seçilmesinin petrol ve enerji fiyatlarına etkisine değinmeden önce şunu vurgulamak gerekir. Obama ikinci döneminde önceliği ABD ekonomisine vereceği tartışılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkacaktır. Obama yönetimi, FED üçüncü genişleme paketi ile piyasalara ABD doları pompalanması ve geçici bir refah sağlanmasının daha sürdürülebilir politikalarla sağlanması gerektiğinin  bilincindedir. Bu nedenle para politikalarında daha ciddi ve hatta radikal denilebilecek önlemler alması da dünya için sürpriz olmamalıdır. Özellikle Wall Street’in Cumhuriyetcilere verdiği destekten de bu anlam çıkmaktadır.   Tabi radikal bir para-politika değişikliği tüm emtialara olduğu gibi petrol fiyatlarına da ciddi etkisi olacaktır. Özellikle vadeli işlemler ve açığa satış işlemlerinde daha ciddi regülasyonların gündeme gelebileceği unutulmamalıdır.
Petrol ve enerji fiyatlarına gelince 2013’de dünya ekonomisinde çok ciddi bir düzelme beklenmiyor. Dünyanın ortalama büyüme hızı tahminleri revize edildi ve %3,3 den %3,1’e çekildi. Çin ve Hindistan’ın büyüme tahminleri de gelecek yıl için sırasıyla %8 ve %6,6.  Petrole olan talebin de 2013 yılında 800.000 varil/gün artması tahmin ediliyor. Netice itibari ile kısaca petrole talep tarafında fiyatını yukarı çekecek önemli bir faktör görünmemektedir.  Arz yönlü ise doğal felaketleri bir kenara bırakırsak, Ortadoğu’daki gelişmeler petrol fiyatını yukarı yönlü hareketine etkili olabilir. Ancak  ABD’nin Suriye politikasında değişiklikler olabileceği sinyallerini bir süredir dünya medyasında verilmektedir. Keza 2013de  İran kaynaklı da bir çatışma olasılığı düşüktür.  Yani kısaca jeopolitik risk nedeniyle petrol fiyatlarına ilave bir artış olacağını sanmıyorum.  ABD dolarının değeri petrol fiyatlarını ters orantılı olarak etkiliyor.  Burada ABD doları eğer bir miktar değer kazanırsa ki Avrupa Merkez bankasının atacağı adımlarda göreceli olarak ABD dolarını etkileyecektir, petrol fiyatları 100 doların altına geriler.   Ayrıca AB’de yaşanan ekonomik kriz petrole olan talebi de azaltıyor. Ancak petrol fiyatlarının  2013 için  ben şu anki  seviyelerini koruyacağını ve bir miktar aşağı yönlü hareket edeceğini söyleyebilirim.   Unutulmaması gereken nokta şudur. Petrolün psikolojik üst sınırı 125 dolardır. Tenis topu gibi fiyatlar 125 doları test eder ve geri dönerler. 125 doların üzerinde uzun süre kalamaz kalırsa bu petrolün intiharı olur. Çünkü elektrikli araçlar zaten petrol talebini tehdit etmeye başladı. Elektrikli araçların piyasaya penatrasyonu artarsa bunun geri dönüşü de olmaz.
Sonuç itibari ile Obama’nın ikinci dönemde biraz daha ABD içine ve ekonomiye odaklanacağını öngörüyorum. Ve piyasaların jeopolitik risk bahanelerinin biraz daha azalacağını düşünüyorum. 2013 petrol fiyat tahminim 87-105 dolar arasında dalgalanmadır. Ancak yine fiyatlardaki volatilite yüksek bir şekilde devam edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar