1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. ODAŞ Enerji yatırımlarını hızlandırdı

ODAŞ Enerji yatırımlarını hızlandırdı

Enerji Günlüğü - ODAŞ Enerji, Çan Termik Santrali, Köprübaşı HES ve altın madeni sondaj çalışmalarını hızlandırdı.ODAŞ Enerji, Kamuyu Aydınlatma...

ODAŞ Enerji yatırımlarını hızlandırdı

Enerji Günlüğü - ODAŞ Enerji, Çan Termik Santrali, Köprübaşı HES ve altın madeni sondaj çalışmalarını hızlandırdı.

ODAŞ Enerji, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada, Çan'da projelendirilen 330 MW kurulu güce sahip yerli kömür yakıtlı termik santralinin ana ekipmanları sahaya sevk edildi. 8,2 MW kurulu güce sahip Köprübaşı HES ise gelecek ay ticari işletmeye alınacağını bildirdi.

Şirket, Çan Termik Santrali yatırımının hızlı ilerlemesinin ve ana ekipmanların büyük oranda sahaya gelmesinin ardından, kreditörler ile 20 milyon Euro'luk ikinci dilim proje finansman kredisinin kullanılmasına yönelik mutabakat sağladı. Ayrıca şirket, 15 gün içerisinde inşaat ve montaj işlerinin hangi yerli yüklenicilere verileceğinin kesinleşeceğini ve en geç 45 gün içerisinde ilgili yüklenicilere sahada yer teslimi yapılacağını kaydetti.

ODAŞ Enerji, Türkiye'nin enerji ithalatını azaltarak elektrik talebini verimli bir şekilde karşılayacak yerli kömür yakıtlı Çan Termik Santrali projesi için kredi ve teminat sözleşmelerini, 14 Ocak 2015 tarihinde Yapı Kredi Bankası ve Halk Bankası ile imzalamıştı. 116 milyon Euro tutarındaki proje finansmanı kredi sözleşmesi çerçevesinde, daha önce 20 milyon Euro tutarında köprü kredi kullanılmıştı.

Kömürde deneme üretiminin ve satışların bu yıl içerisinde başlaması amaçlanıyor Çan Termik Santrali'nin 2017 yılı içerisinde işletmeye alınmasına yönelik kurulum çalışmalarını hızla sürdüren ODAŞ Enerji, bölgede bir kömür tedarik ve ticaret merkezi oluşturmayı da amaçlıyor. ODAŞ Enerji, Çan Termik Santrali ile eşzamanlı faaliyete geçecek Çan II kömür maden sahasında büyük ölçekli üretime başlamadan önce, bu yıl içerisinde bölgedeki küçük ölçekli sahalarda deneme üretimi ve kömür satışlarına başlamayı amaçlıyor.

Şirket, yaptığı açıklamada deneme üretiminin ve satışların başlayacağı kömür ocaklarının ODAŞ Enerji iştiraklerinin uhdesine katılmasının planlandığını da belirtti.

KÖPRÜBAŞI HES İNŞASI BU AY BİTECEK

Köprübaşı HES'e 9,6 $cent/kWh alım garantisi Yüzde 37,8 oranındaki hissesi halka açık olan ODAŞ Enerji, 8,2 MW kurulu güce sahip olacak Köprübaşı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali'nin inşasının bu ay içerisinde tamamlanacağını açıkladı. Temmuz ayı içerisinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabul işlemleri yapılarak ticari işletmeye alınması beklenen tesis, projede yerli ekipman kullanılması nedeniyle üreteceği elektrik enerjisini, Yenilenebilir Enerji Kanunu kapsamında 9,6 $cent/kWh garantili fiyattan satabilecek.

ODAŞ Enerji, Trabzon'da yapımı sonlanma aşamasına gelen Köprübaşı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali'nin bu teşvikten yararlanmaya hak kazanacak ilk ve en büyük ölçekli tesis olacağını açıkladı.

ALTIN MADENİ SONDAJI DA PLANLANIYOR

Bu ay başında hissedarlarına nakden brüt 5 milyon TL temettü ödemesi gerçekleştiren ODAŞ Enerji'nin değerli metal madenciliği alanındaki çalışmaları da devam ediyor. Şirket, Manisa'daki Karaağaç madeninin ruhsatının kısa süre içerisinde ODAŞ Enerji'nin yüzde 96 oranında iştiraki Anadolu Export'a devredilmesinin beklendiğini açıkladı.

Altın madeni potansiyeli bulunan saha içerisinde yüzeysel çalışmalar yapıldığını belirten ODAŞ Enerji, yaz dönemi içerisinde rezerv artışını sağlayabilecek ve ispatlanmış rezerv oranını yükseltebilecek sondajların yapılmasının planlandığını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler