1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. ODTÜ 2016 yılının yeşil beyinlerini arıyor

ODTÜ 2016 yılının yeşil beyinlerini arıyor

Enerji Günlüğü -ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası proje yarışmalarıyla2016 yılının yeşil beyinlerini...

ODTÜ 2016 yılının yeşil beyinlerini arıyor

Enerji Günlüğü -ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası proje yarışmalarıyla2016 yılının yeşil beyinlerini arıyor.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, bu yıl beşincisini düzenlediği lise ve üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası proje yarışmalarıyla 2016 yılının yeşil beyinlerini arıyor.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması düzenleniyor.

BAŞVURU İNTERNETTEN

Başvurular 5 Ocak - 25 Mayıs 2016 tarihleri arasında kabul edilecek. Ayrıntılar www.greenbrain.ncc.metu.edu.tr adresinden öğrenilebilecek.

Üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Yeşil Beyni Yarışması’na katılmak isteyen takımlar, çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında 2000 kelimeyi aşmayan özgün projelerini kısıtlı sayıda şekil veya tablo ile destekleyerek İngilizce olarak hazırlayacaklar. Projelerde sürdürülebilirlikle ilişki, özgünlük, yapılabilirlik, etkinlik, fizibilite analizi ve yazım/çizim kalitesi kriterleri aranıyor.

KAZANANLARA ÖDÜL

http://www.greenbrain.ncc.metu.edu.tr/tr adresinden yapılan elektronik başvuruların ardından yapılan değerlendirme sonunda ilk beşe giren takımı oluşturan öğrenciler, bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilecek. Tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor.

Lise öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Genç Yeşil Beyni Yarışması’nın konusu da yine yaşamsal üçlünün sürdürülebilirliği. İki lise öğrencisinden oluşturulan takımlar, en fazla 3 şekil ve 1 tablo ile destekleyecekleri 1000 kelimeden oluşan özgün kavram projelerini Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlayabilecekler. http://www.greenbrain.ncc.metu.edu.tr/tr adresinden başvuru yapılan yarışmanın birincisi, yine finale kalan beş takımın Eylül ayında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yapacağı sunumun ardından belirlenecek. Yarışmada birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

Geçtiğimiz yıl üniversite kategorisinde birinciliği“Eko-pedler: Biyoçözünür Emiciler” başlıklı proje ile Hindistan Mumbai’den Matunga Kimyasal Teknoloji Enstitüsü’nden Amita Dhadphale ve Pratik Bhishma alırken; lise kategorisinde Ordu Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi’nden Esra Avcı ve Yağmur Bircan “Yerel Tohumlara Doğal Koruma: Propolisle Kaplama” başlıklı projesi ile birincilik ödülünün sahibi olmuştu.


EKO-PED ÖDÜL GETİRDİ

Önceki ve Sonraki Haberler