1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. ODTÜ Kıbrıs Kampüsü GES çalışmalarını hızlandırdı

ODTÜ Kıbrıs Kampüsü GES çalışmalarını hızlandırdı

Enerji Günlüğü - ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, 1 MW'lık bir güneş enerjisi santralinin kurulumunu yılsonuna kadar gerçekleştirecek.ODTÜ Kuzey Kıbrıs...

ODTÜ Kıbrıs Kampüsü GES çalışmalarını hızlandırdı

Enerji Günlüğü - ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, 1 MW'lık bir güneş enerjisi santralinin kurulumunu yılsonuna kadar gerçekleştirecek.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, 1 MW'lık bir güneş enerjisi santrali için lisans başvurusuna olumlu yanıt aldıklarını belirterek, ihaleye çıkmak üzere hazırlıklarını sürdürdüklerini ve yılsonuna kadar santrali kurarak üretime geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yapılan hesapların, Kampüs dahilindeki güneş enerjisi potansiyelinin, dünyada kurulu güneş enerjisi santrallerinin ortalama veriminin yüzde 85 üzerinde olduğunu gösterdiğini belirten ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, "Bu veriden hareketle 1 Megawatt'lık bir güneş santralinin son derece verimli olacağı sonucuna ulaşarak gerekli lisans başvurusunu yaptık ve başvurumuza olumlu yanıt aldık. İhaleye çıkmak üzere hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Yıl sonuna kadar santralımızı kurarak üretime geçmeyi hedefliyoruz." dedi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Kampüs fonundan desteklenen bilimsel araştırma projesi kapsamında, içinde bulunulan bölgenin rüzgar ve güneş enerjisi potansiyelini belirlemek üzere Nisan 2012'de 60 metre uzunluğunda, ölçüm cihazları ile donanmış bir direği belirlenen alana yerleştirmişti. 1 yıl boyunca her 10 dakikada güneş ve rüzgar verileri toplayarak bu verileri değerlendiren ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, yenilenebilir enerji potansiyelini ortaya koymuştu.

ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPÜSÜ'NE GÜNEŞ SANTRALİ

Önceki ve Sonraki Haberler