1. YAZARLAR

  2. Haluk DİRESKENELİ

  3. ODTÜ Makina, 50’nci yıl notları
Haluk DİRESKENELİ

Haluk DİRESKENELİ

Yazarın Tüm Yazıları >

ODTÜ Makina, 50’nci yıl notları

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makina Mühendisliği Bölümü’nün 1974 yılı mezunları olarak 50. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen mezuniyet törenine katılmak üzere, 6 Temmuz Cumartesi günü saat 14:00’te E-200 anfisinde toplandık. Bölüm başkanımız Prof. Dr. Sahir Arıkan (1979 mezunu), bölümün bugüne kadar kaydettiği gelişmeleri ve başarıları içeren bir PowerPoint sunumu yaptı. Bu sunumda, ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nün bugüne kadar yaklaşık 12.000 mezun verdiği, bunların 10.000’e yakınının lisans, 2.000’inin yüksek lisans ve 1.000’inin ise doktora mezunu olduğu belirtildi. Her yıl yaklaşık 200 yeni mezun vermeye devam ettiğimiz de ifade edildi. Bir uluslararası değerlendirme kuruluşuna göre ODTÜ üniversiteler arasında ilk 500, ODTÜ Makina ise ilk 250 içinde yer alıyor.

Daha sonra, bölüm dershanelerini yenileme çalışmalarına maddi katkıda bulunan gruplara plaketler verildi. 2024 yılında 3.98 GPA ile bölüm birincisi olan öğrencimize de Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından bir plaket takdim edildi. Herkes kısa konuşmalar yaparak duygularını ve anılarını paylaştı. Ardından, 50., 55. ve 60. yıl madalyaları dağıtıldı. Ahmet Üçer ve Enes Söylemez hocalar da aramızdaydı ve 50 yıl öncesine ait anılarımızı yad ettik. Hepimiz birbirimizin yaşlanmış yüzlerinde, 50 yıl öncesinin gençliğini aradık.

Yirmili yaşlarımızın geçtiğini, evlendiğimizi, çocuklarımızın doğup büyüdüğünü, okuduğunu ve evlendiklerini hatırladık. Şimdi torunlarımızla beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ODTÜ Makina Mühendisliği bize iyi bir diploma ve güçlü bir İngilizce konuşma yeteneği kazandırdı. Hayata diğerlerinden birkaç adım önde başladık ve başarılı olduk. Yıllar geçti ve artık 70’li yaşlarımıza geldik. Hepimizin sağlık sorunları olsa da, çok şükür ayaktayız ve 50. yılımızda bir araya gelebiliyoruz. Ne mutlu bizlere.

Bu notları, bu özel günü yazılı bir kayıt altına almak amacıyla yazdım. Eklemeler ve yorumlar olursa çok memnun olurum.

Önceki ve Sonraki Yazılar