1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. ODTÜ, yılın Yeşil Beyinleri`ni arıyor!

ODTÜ, yılın Yeşil Beyinleri`ni arıyor!

Enerji Günlüğü - ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, 2013 yılının 'Yeşil Beyinleri'ni arıyor.ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu yıl ikincisini düzenlediği lise...

ODTÜ, yılın Yeşil Beyinleri`ni arıyor!

Enerji Günlüğü - ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, 2013 yılının 'Yeşil Beyinleri'ni arıyor.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu yıl ikincisini düzenlediği lise ve üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışmalarıyla 2013’ün “Yeşil Beyinleri”ni arıyor. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından "yaşamsal üçlü" olarak nitelendirilen çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 1 Mayıs 2013.
Her iki yarışmaya da öğrencilerin iki kişilik takımlar halinde başvurması gerekiyor. Takımlar, yarışmaya çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında geliştirdikleri özgün projeler ile katılabilecekler. Yarışmanın birincisi, Eylül 2013’te, finale kalan beş takımın projelerini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda sunmasının ardından uluslararası jüri tarafından belirlenecek.

BAŞVURU İNTERNETTEN
Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’na (IPC) katılmak isteyen takımlar, çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında özgün projelerini 2 bin kelimeyi aşmayacak ve 3-6 şekil ile destekleyerek İngilizce olarak hazırlayacaklar. Projelerde sürdürülebilirlikle ilişki, özgünlük, yapılabilirlik, etkinlik, fizibilite analizi ve yazım/çizim kalitesi kriterleri aranıyor. (http://www.sees.ncc.metu.edu.tr/yonetim_ipc/ipc_insert.php ) adresinden başvuru yapılan yarışma sonunda ilk beşe giren takımı oluşturan öğrenciler, bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilecek. Tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor.
Lise öğrencilerine yönelik Uluslararası Kavram Proje Yarışmasının (ICPC) konusu da yine yaşamsal üçlünün sürdürülebilirliği. İki lise öğrencisinden oluşturulan takımlar, 1-3 şekille destekleyeceği 1.000 kelimeden oluşan özgün projelerini Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlayabilecekler. (http://www.sees.ncc.metu.edu.tr/yonetim/icpc_insert.php) adresinden başvuru yapılan yarışmanın birincisi, yine finale kalan beş takımın Eylül ayında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yapacağı sunumun ardından belirlenecek. Yarışmada birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

2012 BİRİNCİSİ SİVAS FEN LİSESİ
Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve 11 farklı ülkeden pek çok projenin katıldığı lise öğrencilerine yönelik Uluslararası Kavram Proje Yarışması’nda (ICPC) Sivas Fen Lisesi’nden Oğuzhan Onur Koç ve İsmigül Köroğlu’dan oluşan takım, “Ayçiçeği Tohum Kabuğunun Kâğıda Dönüşüm Serüveni” adlı projeleri ile birinci olmuştu. Ankara Kurtuluş Anadolu Lisesi’nden Burak Özen ve Hakan Çiçek, “Şehirdeki Güneş Işığı” adlı projeleri ile ikinci olurken Ümitköy Anadolu Lisesi’nden Bengisu Çağıltay ve Efe Sertel “Organik Atığın Gübreye Dönüşümü” adlı projeleri ile üçüncülük ödülüne layık görülmüştü.

ODTÜ K. KIBRIS VE AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ DE ÖDÜL ALMIŞTI
Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’nda ise ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’ndan Harun Külek ve Emre Akyol “Taşınabilir Solar Enerjili Su Arıtma ve Isı Kontrol Ünitesi” adlı projeleri ile birinci olurken, yine ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’dan Ercan Karatay ve Görkem Sonlu “Akıllı Çevre Dostu Sokak Aydınlatma Sistemi” adlı projeleri ile ikinci, Akdeniz Üniversitesi’nden Adnan Habibipourzare ve Mahtab Dadarsefatmahboob “Antalya Bölgesi’nin Batısından Bağımsız Gezginler İçin Yarı Kendi Kendilerine Yetebilen Yerlerin Ağı” adlı projeleri ile üçüncülük ödülü aldlar.

Önceki ve Sonraki Haberler