1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. ODTÜ`lüler jean kumaşla yalıtılmış evle yarışacak

ODTÜ`lüler jean kumaşla yalıtılmış evle yarışacak

Enerji Günlüğü - ‘Solar Decathlon’ yarışmasının Çin 2013 ayağına Türkiye ilk kez, ODTÜ'lülerin yaptığı "jean kumaşla yalıtılmış ev" projesiyle...

ODTÜ`lüler jean kumaşla yalıtılmış evle yarışacak

Enerji Günlüğü - ‘Solar Decathlon’ yarışmasının Çin 2013 ayağına Türkiye ilk kez, ODTÜ'lülerin yaptığı "jean kumaşla yalıtılmış ev" projesiyle katılıyor. ABD Enerji Bakanlığı, 2002’den bu yana iki yılda bir düzenlediği “Solar Decathlon” ile enerjisini tümüyle güneşten alan, düşük maliyetli akıllı evler tasarlanması ve üretilmesini amaçlıyor. Hürriyet’ten Merve Erdil’in haberine göre, yarışmaya Türkiye’den ilk defa bir takım katılacak ve projelerini yakında inşa etmeye başlayacaklar. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin inisiyatifiyle kurulan “Solar Decathlon Türkiye Takımı”nın lideri Osman Baytaroğlu, tasarladıkları akıllı evin yapımına yakında başlayacaklarını açıklayarak, “eCOurt’un tasarım aşaması tamamlandı. İnşaatımızın başlangıcı için gün sayıyoruz” dedi.

GÜNEŞ ENERJİLİ EV

ODTÜ’lü öğrencilerin tasarladığı ve “eCOurt” adını verdikleri ev bildiğimiz evlerden çok farklı olacak. Tüm enerji ihtiyacını çatısına döşenecek olan paneller sayesinde güneş enerjisinden sağlayacak olan evin yalıtımı ise atık jean kotlarla sağlanacak. Solar Decathlon Türkiye takımı adına konuşan Osman Baytaroğlu, kotun yalıtım malzemesi olarak başarılı sonuçlar doğurduğunu belirterek, “Yalıtım değeri yüksek ve yenilikçi bir çözüm olan atık kotları binanın yalıtımında ve estetik görünüşü ile iç tasarımında kullanmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

230 BİN DOLARLIK PROJE

Evin değişik özellikleri sadece güneş enerjisi ve kot pantolonlu yalıtımla da sınırlı değil. Bir diğer özelliği ise bir hafta içinde kurulup, sökülmeye uygun olması. Yaklaşık beş ay sonra Çin’de düzenlenecek Solar Decathlon 2013 yarışmasında sergilenecek olan ev, önce ODTÜ’de kurulacak. Daha sonra ise sökülüp, gemilere yüklenerek Çin’e gönderilecek. Projenin toplam bütçesi ise 230 bin dolar. Bir taraftan Türkiye’de kentsel dönüşüm devam ederken, ODTÜ’lü öğrencilerin hedeflerinden biri de evi yarışmanın ardından yurtiçinde farklı yerlerde sergileyerek, yenilenebilir enerjinin konut sektöründeki kullanımına yönelik örnek teşkil etmesi.

ÇEVRECİ YARIŞMA

ABD Enerji Bakanlığı tarafından her iki yılda bir düzenlenmekte olan Solar Decathlon, dünya çapındaki 20 takımın başvurularının ve çalışmalarının farklı kategorilerde değerlendirildiği bir yarışma. Yüzlerce aday arasından seçilen 20 takımın, tasarladıkları evi istenen kriterlere uygun şekilde iki yıl içinde inşa etmeleri gerekiyor. Evlerin maliyetlerinin büyük bölümü, takımların işbirliğine gittiği sponsorlar tarafından sağlanıyor.

ÇİN’DE ADIM ADIM ECOURT KURULACAK

Ev öncelikle Ankara’da kurulacak.Taşıyıcı olarak kullanılan çelik strüktür, evin sonrasında da konteynırlara sığacak şekilde parçalanmasına olanak sağlayacak.  15 Temmuz’da yarışma alanında olacak şekilde evin parçaları önce kara yoluyla limanlardan birine (Mersin veya İstanbul), sonrasında denizden Çin’e ulaşacak.Ev, yaklaşık iki hafta boyunca yarışma alanında ziyaretçilere açık kalacak.Yarışma bittikten sonra da ODTÜ kampusunda belirlenecek bir yerde sergilenmeye başlayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler