1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. OEDAŞ’ın ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’na ödül

OEDAŞ’ın ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’na ödül

OEDAŞ’ın ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı-Enerjimiz Eşit’ Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından ödüle layık görüldü.

OEDAŞ’ın ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’na ödül

Enerji Günlüğü - OEDAŞ’ın ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı-Enerjimiz Eşit’ Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından ödüle layık görüldü.

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinin elektrik dağıtım hizmetini sağlayan Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (OEDAŞ) sürdürülebilirlik odaklı değişim ve dönüşüm hareketinin en önemli halkalarından biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği alanında “Enerjimiz Eşit” markası ile hayata geçirdiği program, uluslararası arenada da takdir topluyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) bu yılki Sürdürülebilirlik Ödülleri’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ekonomik Kapsayıcılık kategorisinde Gümüş Madalya, “Enerjimiz Eşit” markası ile hayata geçirdiği uygulamaları ile OEDAŞ’ın oldu. 

“FIRSAT EŞİTLİĞİ SORUNUNU SEKTÖRÜMÜZDE ELE ALDIK”

OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci yaptığı açıklamada, “Çağımızın en önemli sorunları arasında yer alan fırsat eşitliğini sektörümüzde ele almak adına, ‘Enerjimiz Eşit’ diyerek hayata geçirdiğimiz programımızın EBRD tarafından ödüle layık görülmesi, doğru yolda olduğumuzu bir defa daha gösterdi” ifadesini kullandı.

OEDAŞ’IN BENİMSEDİĞİ 7 PRENSİP

OEDAŞ, üç yıldır sürdürdüğü meslek lisesi eğitimleri ile fırsat eşitliği bakımından dezavantajlı sektörler arasında yer alan enerji sektöründe önemli bir adım atıyor. 

UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadınların işyerinde ve toplumda güçlendirilmesinin nasıl teşvik edileceği konusunda rehberlik sunan bir dizi prensipten oluşan WEPs’in imzacıları arasında bulunan OEDAŞ’ın benimsediği 7 prensip şöyle;

- Toplumsal cinsiyet eşitliği için üst düzey ku­rumsal liderlik sağlanması

- Tüm kadın ve erkeklere iş yaşamında adil dav­ranılması, insan haklarına ve ayrım yapmama ilkesine saygı gösterilmesi; bu ilkelerin destek­lenmesi

- Tüm kadın ve erkek çalışanların sağlık, güven­lik ve refahının sağlanması

- Kadınların eğitim, kurs ve profesyonel gelişim olanaklarının desteklenmesi

- Kadınların güçlenmesi için girişimci gelişimi, tedarik zinciri ve pazarlama yöntemlerinin uygulanması

- Toplumsal girişimler ve savunuculuk çalışmala­rıyla eşitliğin teşvik edilmesi

- Toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin elde edilen başarıların değerlendirilmesi ve halka açık raporlanması.

Önceki ve Sonraki Haberler