1. HABERLER

  2. PETROL

  3. OMV Petrol Ofisi Aliağa Terminali SOCAR’ın

OMV Petrol Ofisi Aliağa Terminali SOCAR’ın

Enerji Günlüğü - Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, OMV Petrol Ofisi AŞ’nin Aliağa’daki Depolama Tesisleri’nin satın alınması konusunda OMV...

OMV Petrol Ofisi Aliağa Terminali SOCAR’ın

Enerji Günlüğü - Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, OMV Petrol Ofisi AŞ’nin Aliağa’daki Depolama Tesisleri’nin satın alınması konusunda OMV Aktiengesellschaft ile mutabakat sağladı. Satış yıl sonuna kadar tamamlanacak, deponun 200 bin metreküplük kapasitesi 700 bin metreküpe yükseltilecek. 

İzmir Aliağa’da akaryakıt rafinerisi (Star Rafinerisi) inşa çalışmalarına devam eden Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, Türkiye’deki yatırımlarına kalıcı ve sürdürülebilir şekilde devam ediyor. SOCAR’dan yapılan açıklamada, OMV Petrol Ofisi AŞ’nin 200 bin metreküplük akaryakıt ve 45 bin metreküplük LPG depolama kapasitesine sahip Aliağa Terminali’nin satın alınmasına ilişkin, SOCAR’ın liderliğinde bir grup uluslararası yatırımcı ile OMV Aktiengesellschaft arasında mutabakat sağlandığı belirtildi. 

Açıklamada, Petkim Yarımadası’nda inşası devam eden Star Rafineri’nin operasyonlarını daha da etkinleştireceği düşünülen girişimin, SOCAR’ın bölgedeki depolama kapasitesini geliştireceğine ve aynı tesisi kullanan dağıtım şirketleri ile işbirliklerini artıracağına dikkat çekildi. 

STAR 2018’DE FAALİYETE GEÇECEK

Açıklamada, SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov’un konuyla ilgili şu görüşlerine yer verildi: “SOCAR olarak bütün projelerimizi verimlilik esasıyla yürütüyoruz. Bu satın alma da 2012 yılında Star Rafineri’nin temellerini attığımız dönemde projenin bir parçası olarak öngörülen tank tesislerinin hayata geçirilmesidir. Çalışmalarımızı, Star Rafineri’nin 2018 yılında etkin bir şekilde faaliyete geçmesi hedefi üzerine sürdürüyoruz. Diğer taraftan, SOCAR olarak tamamlandığında 18 milyar dolara ulaşacak olan yatırımlarımızla, Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en büyük doğrudan yatırımını gerçekleştiren yabancı şirket olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Star Rafineri kapsamındaki bu yatırım da Türkiye’ye duyduğumuz güvenin bir diğer kanıtını oluşturuyor.” 

KAPASİTE 700 BİN M3’E ÇIKACAK

Zaur Gahramanov, satın alınan depolama tesisinde kapasitenin 700 bin metreküpe kadar yükseltilebileceğine dikkat çekerek “Terminalde ayrıca 45 bin metreküplük LPG depolama tesisi bulunuyor ve bu tesisin de kapasitesi artırılabiliyor” diye konuştu. Tüm hızıyla devam eden Star Rafineri projesinin 2018 yılında faaliyete geçeceğini kaydeden Gahramanov, satın alma sürecinin uluslararası yatırımcılarla ortak yürütüldüğünü sözlerine ekledi. 

OMV DEPOYU KULLANMAYI SÜRDÜRECEK

OMV Petrol Ofisi AŞ, uzun vadeli depolama sözleşmesi kapsamında ve sözleşme süresince Aliağa’daki akaryakıt ve LPG depolarının kullanımına devam edecek. Anlaşmayla birlikte, OMV Petrol Ofisi AŞ terminalden ürün ithal etme ve sevk etme hakkına da sahip olacak. Anlaşma, rekabet kurumundan alınacak onay dahil, bazı şartların yerine gelmesi sonrasında 2016 yıl sonuna kadar tamamlanacak.