1. HABERLER

  2. PETROL

  3. OPEC+ petrol üretimi artışı planını değiştirmedi

OPEC+ petrol üretimi artışı planını değiştirmedi

OPEC+, daha önce aldığı karara bağlı kalarak Temmuz ayında petrol üretimini günlük 450 bin varil civarında arttıracak.

OPEC+ petrol üretimi artışı planını değiştirmedi

Enerji Günlüğü - OPEC+, daha önce aldığı karara bağlı kalarak Temmuz ayında petrol üretimini günlük 450 bin varil civarında arttıracak.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya dâhil diğer bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, 1 Nisan 2021 tarihinde aldığı üretim artışı kararını değiştirmedi. Piyasa koşullarını değerlendirmek ve üretim kesintisi miktarını görüşmek üzere çevrimiçi 17. Bakanlar Toplantısı ile bir araya gelen OPEC+ üyesi ülkelerin enerji ve petrol bakanları, önümüzdeki aydan itibaren üretimi günlük 450 bin varil civarında artırma kararı aldı. 

Kararın ardından Brent petrol fiyatları varil başına 70 doların üzerine çıkarak son iki yıl içindeki en yüksek seviyelere geldi.

Bir gün önceki Teknik Komite toplantısında günlük 6 milyon varil küresel petrol talebi artış beklentisini değiştirmeyen OPEC+, petrol stoklarında da son çeyrekte günlük 2 milyon varil küçülme beklediğini açıklamıştı. Grubun bir sonraki Bakanlar Toplantısı ise 1 Temmuz 2021 tarihinde yapılacak.

2020 yılı baharında pandeminin dünya çapında petrole olan talebi düşürmesi nedeniyle üretimi günlük 9,7 milyon varil azaltma kararı alan grup, piyasalardaki toparlanma sinyalleriyle birlikte üretim kesintilerini kademeli olarak hafifletmeye başlamıştı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler