1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Optimum Tracker İstanbul’da ofis açıyor

Optimum Tracker İstanbul’da ofis açıyor

Enerji Günlüğü - 2009 yılında kurulan Fransız Optimum Tracker şirketi San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’dan sonra İstanbul’da da ofis açıyor.İnovatif...

Optimum Tracker İstanbul’da ofis açıyor

Enerji Günlüğü - 2009 yılında kurulan Fransız Optimum Tracker şirketi San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’dan sonra İstanbul’da da ofis açıyor.

İnovatif fotovoltaik panel sistemlerinin tasarımı ve kurulumu yoluyla endüstri ölçeğindeki güneş enerjisi santrallerinin optimizasyonu alanında hizmet veren Optimum Tracker, Türkiye’de ofis açıyor. San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’da da ofisleri bulunan Optimum Tracker, İstambul Ofisi ile 2022’de yüzde 35 oranında bir büyüme ile 6.83 milyar dolar olması beklenen dünya güneş enerjisi pazarından Türkiye’nin de pay almasına katkı sağlayacak.

Optimum Tracker, hammadde ve imalat bileşenleri tedarikiyle ekipmanların yerinde kurulumunun sağlanması için yerli şirketlerle işbirliğine gidecek. Firma yetkilileri, Türkiye’deki güneş enerjisi pazarı oyuncularıyla yakın işbirliği içinde, çelik ve elektromekanik sanayisine katkı sağlayarak yerel istihdamı da artıracaklarını ifade etti.

ENDÜSTRİYEL GÜNEŞ TAKİP SİSTEMİ UYGULAMASI

Optimum Tracker Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Thierry Bodiot, Türkiye’nin güneş enerjisi üretiminde Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olmak ve ithal enerji kaynaklarına daha az bağımlı hale gelmek üzere her imkana sahip olduğunu belirtti. Bodiot “Türkiye, gerek daha iyi ışınım değeri, gerekse kuruluma müsait alan avantajı nedeniyle güneş enerjisi üretiminde İspanya ile birlikte Avrupa’da en yüksek enerji üretim potansiyeline sahip ülke konumunda. Buna karşın, güneş takip sistemi Türkiye’de endüstriyel ölçekte henüz hiç kullanılmıyor. Enerji üretimini yüzde 30 oranında artırabilen bu sistem sayesinde elde edilen elektrik, ithal karbon kaynaklı elektrikten daha ucuza geliyor” dedi.

Güneş takip sistemi adı verilen bu teknoloji, mekanik bir ayçiçeği gibi hareket ediyor. Sistem, güneş enerjisi panellerinin, güneşi doğudan batıya doğru takip etmesini sağlayarak enerji santrallerinin veremliliğini artırıyor. Optimum Tracker, özellikle güneşli bölgelere uyarlanmış güneş takip sisteminin, Türkiye’nin güneş enerjisi üretimini artırmak üzere öncelikli olarak tercih edilmesini bekliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler