1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Orakçıoğlu: Yenilenebilir enerjiye destek cari açığı kalıcı çözer

Orakçıoğlu: Yenilenebilir enerjiye destek cari açığı kalıcı çözer

Enerji Günlüğü – ORKA Holding Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Türkiye'nin yıllık enerji ithalatına eş değerde cari açık verdiğini ve yenilenebilir...

Orakçıoğlu: Yenilenebilir enerjiye destek cari açığı kalıcı çözer

Enerji Günlüğü – ORKA Holding Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Türkiye'nin yıllık enerji ithalatına eş değerde cari açık verdiğini ve yenilenebilir enerjiye destek politikalarının cari açık problemini en kalıcı şekilde çözebileceğini söyledi.

Turcomoney dergisine piyasalardaki gelişmeleri değerlendiren ORKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Türkiye'nin yıllık yaklaşık 55-60 milyar dolar cari açık verdiği hatırlatarak, “Bu rakam Türkiye'nin yıllık enerji ithalatına eş değer. Dolayısıyla yenilenebilir enerji kaynakları ve yatırımlarıyla ilgili oluşturulacak destek politikaları cari açık problemini en kalıcı şekilde çözebilir." dedi.

KURAKLIK ELEKTRİK İTHAL ETTİRECEK

Orakçıoğlu, son aylarda yaşanan kuraklık nedeniyle elektrik ithal etmemiz gerekeceğini belirterek, “Petrolde yüzde 92, doğalgazda yüzde 98 dışa bağımlıyız. Bu tablo göz önünde tutulmalı ve enerjide ithalata bağımlılığı azaltacak adımlar atılmalı' dedi.

EKONOMİDE OLUMLU BEKLENTİLER YENİDEN CANLANDI

Orakçıoğlu, seçim sonrası oluşan iyimser beklentiyle kur ve faizlerde hissedilir gerileme yaşandığını, uluslararası piyasalardaki hareketlilik ve para akışının yeniden gelişen ülkelere çevrilmesiyle, Türkiye'de borsanın yükseldiğini belirterek, “Bu tablo ekonomiye dönük olumlu beklentilerin yeniden canlandığına işaret ediyor' dedi.

Rusya-Ukrayna krizinin, Türkiye'nin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Orakçıoğlu, 'Buradaki etki çift taraflı düşünülebilir hem söz konusu ülkelere gidecek uluslararası sermaye hem de ciddi miktardaki Rus sermayesi olası yaptırımlardan etkilenmemek için ülkemize yönelebilecek” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler