1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Orçay çay atıklarından pelet üretecek

Orçay çay atıklarından pelet üretecek

Orçay, kuru çay atıklarını pelet üretmede değerlendirmek amacıyla Aden Pelet’e ortak olacak.

Orçay çay atıklarından pelet üretecek

Enerji Günlüğü - Orçay, kuru çay atıklarını pelet üretmede değerlendirmek amacıyla Aden Pelet’e %80 hissesini devralarak ortak olacak. 

Orçay Ortaköy Çay Sanayi ve Ticaret AŞ [ORCAY], kuru çay üretiminde ortaya çıkan çay çöpünü, pelet üretiminde değerlendirmek amacıyla, yeni kurulan Aden Pelet ve Orman Ürünleri Yenilenebilir Enerji İthalat İhracat Sanayi Ticaret AŞ’ye %80 hissesini devralarak ortak olacak.  

Orçay, Aden Pelet AŞ ile ortaklık için ön görüşmeleri tamamladı. Görüşmeler sonucunda Orçay, 500.000 lira sermayeli Aden Pelet'in sermayesinin %80'ine 1 lira nominal değerde her bir pay için 1 lira ve toplamda 400.000 lira ödeyerek iştirak edecek. 

Bu ortaklıkla beraber pelet üretimi amacıyla bir fabrika kurulması ve Rize bölgesindeki çay fabrikalarının atıklarının da değerlendirilmesi; üretilen peletin yurt içinde ve yurt dışında satışının yapılması planlanıyor.

Katı yakıtlardan olan peletler, sıkıştırılmış organik madde veya biyokütleden yapılan biyoyakıtlara deniyor. Pelet; endüstriyel atık ve yan ürünler, gıda atıkları, tarımsal kalıntılar, enerji bitkileri ve işlenmemiş kereste olmak üzere 5 genel biyokütle kategorisinin herhangi birinden üretilebiliyor.

Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu yatırımın tamamlanmasıyla Orçay’ın finansal sonuçlarına ve hızlı büyümesine katkılar sağlayacağının öngörüldüğü kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler