1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Orta Asya'dan Çin'e 200 milyar m3 doğal gaz taşındı

Orta Asya'dan Çin'e 200 milyar m3 doğal gaz taşındı

Enerji Günlüğü - Çin'in ilk sınır ötesi gaz projesi olan Çin-Orta Asya Boru Hattı ile 200 milyar metreküp doğalgaz taşındı.Çin kamu enerji şirketi...

Orta Asya'dan Çin'e 200 milyar m3 doğal gaz taşındı

Enerji Günlüğü - Çin'in ilk sınır ötesi gaz projesi olan Çin-Orta Asya Boru Hattı ile 200 milyar metreküp doğalgaz taşındı.

Çin kamu enerji şirketi China National Petroleum Corporation, Çin'in ilk sınır ötesi gaz projesi olan ve 2009'da faaliyete geçen Çin-Orta Asya Boru Hattı ile 200 milyar metreküp doğalgazın Orta Asya'dan Çin'e taşındığını açıkladı. 

Açıklamaya göre, 200 milyar metreküp doğal gazın yaklaşık 266 milyon ton kömüre eş enerji sağladığı ve karbondioksit salımını 284 milyon ton, kükürt dioksit salımını ise 4.4 milyon ton azaltacağı tahmin ediliyor. 

Çin-Orta Asya Boru Hattı projesi yıllık 55 milyar metre küp kapasiteli üç hattan oluşuyor. Bu boru hatları Özbekistan ve Kazakistan gibi ülkelerden geçiyor. Proje, kazan-kazan stratejisine bağlı olarak işliyor. 300 milyondan fazla Çinli bu projeden yarar sağlarken proje sayesinde Orta Asya'da yaklaşık 10.000 yeni iş yaratıldı. 

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, proje bünyesinde yer alan D hattı halen yapım aşamasında ve bu hattın tamamlandıktan sonra her sene 30 milyar metre küp doğalgaz taşıması öngörülüyor.