1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Otokar`ın, ilk elektrikli otobüsü yola çıktı

Otokar`ın, ilk elektrikli otobüsü yola çıktı

Enerji Günlüğü - Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar'ın tamamen elektrikle çalışan otobüsü Doruk Electra haftaya yolcu taşımaya başlıyor.28-30 Kasım...

Otokar`ın, ilk elektrikli otobüsü yola çıktı

Enerji Günlüğü - Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar'ın tamamen elektrikle çalışan otobüsü Doruk Electra haftaya yolcu taşımaya başlıyor.
28-30 Kasım tarihlerinde Toplu Ulaşım Haftası kapsamında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Transist 2012 V. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı sırasında, otel ve fuar alanı arasında taşıyan ziyaretçileri taşıyan Electra, gelecek haftadan itibaren İETT bünyesinde deneme sürüşlerine başlayacak.
2005 yılından bu yana alternatif yakıtlı otobüsler konusunda çalışmalar yürüten Otokar’ın bu yıl içerisinde tanıtımını yaptığı yeni elektrikli otobüsü Doruk Electra, Türkiye’de ilk kez yolcu taşıyacak. İETT bünyesinde tarihi yarımadada farklı hatlarda yolcu taşımaya başlayacak olan Doruk Electra, İstanbul’a daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayacak.
Electra'nın egzos emisyonları sıfır, gürültü ve titreşim seviyeleri de oldukça düşük. 6-8 saat arasında tam şarj olsa da, on-board şarj ünitesi sayesinde duraklarda bekleme yaparken de kısa süreli şarj edilme imkanına sahip. Otobüs, ideal şartlarda tam şarj ile 280 km yol alabiliyor. Yoğun şehiriçi trafikte ve yolcu sayısının çok olduğu saatlerde ise, akü ömrünü koruyan yüzde 80 kapasite baz alınarak 170 kilometre menzil sunuyor. Aracın menzilini gün içindeki akıllı şarjlarla yüzde 30-40 oranında artırmak mümkün. Araç üstü (on-board) şarj ünitesi sayesinde ilave bir elektrik şarj altyapısına ihtiyaç duyulmuyor. Doruk Electra, topraklı priz bulunan her yerde şarj edilebiliyor.
Doruk Electra bir belediye otobüsü olarak tasarlandığı için maksimum hızı için belediye otobüslerinin uyması gereken kurallar baz alınarak maksimum 70 km/saat hız yapabilecek.
Uluslararası güvenlik sertifikasyonu olan ECE R100-01 yönetmeliğine uygun Doruk Electra’da kullanılan aküler ise aşırı şarj, çarpışma, yanma ve kısa devre gibi durumlarda çevresine zarar vermeyen yüksek güvenlikli Lityum Demir Magnezyum Fosfat teknolojisine sahip.