1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Ovacık RES için ÇED gereksiz

Ovacık RES için ÇED gereksiz

Enerji Günlüğü - Bergama’da kurulacak Ovacık Rüzgar Enerji Santrali (RES) Projesi için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı alındı. İzmir’in...

Ovacık RES için ÇED gereksiz

Enerji Günlüğü - Bergama’da kurulacak Ovacık Rüzgar Enerji Santrali (RES) Projesi için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı alındı. 

İzmir’in Bergama ilçesi, Koyuneli Köyü, Güneser Tepe, Çitlenbik Tepe, Yeşilindağı Tepe mevkiinde yer alacak ve kuruluşu yılan hikayesine dönen Ovacık Rüzgar santrali için kritik bir aşama geride kaldı. İzmir Valiliği, Çeşme Enerji Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan 18 MW’lik Ovacık RES projesiyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan proje tanıtım dosyası üzerindeki inceleme ve değerlendirme çalışmalarını tamamladı. 

Valilik tarafından, söz konusu projeye ÇED Yönetmeliği’nin 17’inci maddesi gereğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildi. 

Çeşme İlçesi Ovacık Köyü yakınlarında kurulması planlanan Ovacık RES için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) üretim lisansı alınıp ÇED işlemleri yürütülmüş, gerekli tüm izinler tamamlanmıştı. Ancak izinlerin iptaline yönelik davalar nedeniyle proje ilerleyememiş, bu yüzden proje için Bergama İlçesinde yeni bir alan seçilmişti. Üretim sahasının değiştirilmesi talebiyle yapılan başvuru EPDK tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde kabul edilmiş, ÇED Kararının alınması için ek süre tanınmıştı. 

Türbin sayısı 5 ve üzerinde veya kurulu gücü 10 MWm ve üzerinde 50 MWm altındaki RES’lerle ilgili mevzuat hükümleri gereği yeni proje tanıtım dosyası hazırlandı. Ovacık RES’in hayata geçirilmesi sırasında oluşabilecek çevresel etkilerin değerlendirilmesi, olumsuz etkilerin tespit edilerek önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek şekilde en aza indirilmesi ve faaliyet alanının çevresinde bulunan yerleşim birimleri, sanayi alanları, işletmeler ve doğal çevre ile etkileşimini incelemek maksadıyla hazırlanan rapor sonrası İzmir Valiliği projeyle ilgili olarak ÇED gerekli değildir kararını aldı. 

Mehmet KARA 

İzmir’e 18 MW’lık Ovacık RES kurulacak

Önceki ve Sonraki Haberler