1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Oyka kağıt fabrikasına kömür yakıtlı buhar tesisi kuracak

Oyka kağıt fabrikasına kömür yakıtlı buhar tesisi kuracak

Enerji Günlüğü - Oyka Kağıt Ambalaj, Zonguldak’ta bulunan kağıt fabrikasında üretimde kullanmak üzere ısıl gücü 85 MWt olan ithal kömür yakıtlı...

Oyka kağıt fabrikasına kömür yakıtlı buhar tesisi kuracak

Enerji Günlüğü - Oyka Kağıt Ambalaj, Zonguldak’ta bulunan kağıt fabrikasında üretimde kullanmak üzere ısıl gücü 85 MWt olan ithal kömür yakıtlı buhar tesisi kuracak.

OYKA Kağıt Ambalaj San. Ve Tic. A.Ş.’nin Zonguldak’ın Çaycuma İlçesinde bulunan ve kraft kağıdı, kraft selüloz ve yarı kimyevi madde üretimi yapan fabrikasında üretim süreçlerinde kullanacağı buharı elde etmek için 85 MWt ısıl gücünde tesis kurmayı planlıyor. Projede buhar elde etmek için saatte 10 ton ithal kömür kullanılacak.

5 milyon dolar bedelli proje kapsamında Oyka Çaycuma Kağıt Fabrikası’nda kurulacak tesiste üretilecek buharın kağıt fabrikasında kağıt üretim prosesinde (odun pişirme ve/veya kağıt kurutma vb) süreçlerinde kullanılması planlanıyor. 

Tesisin mevcut çalışan bir kojenerasyon sistemi var ve elektrik ihtiyacının yaklaşık %40 ı bu tesisten karşılanıyor. Yeni kurulacak buhar tesisinde ortaya çıkan buhar, tesisin mevcut kojenerasyon tesisine gönderilerek elektrik üretiminde kullanıldıktan sonra, kâğıt üretim prosesinde kullanım için işletmeye gönderilecek.

Santralde akışkan yataklı kazanlarda 53 bar ve 449oC kızdırılmış olarak üretilen 90 ton/sa buhar, yaklaşık 50 m uzaklıktaki türbin buhar kolektörüne oradan da işletme buhar kollektörüne gönderilerek, üretimde kullanılacak.

OYKA ENERJİ ZONGULDAK’TA 190 MW’LIK DEV BİYOKÜTLE TESİSİ KURACAK

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler