1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Özbek doğalgazı Çin`e akmaya başladı

Özbek doğalgazı Çin`e akmaya başladı

Enerji Günlüğü - Özbekistan'ın Uztransgaz şirketi ile Çinli PetroChina arasında, doğalgaz alım-satım anlaşması imzalandı. Geçen yılın sonunda sağlanan...

Özbek doğalgazı Çin`e akmaya başladı

Enerji Günlüğü - Özbekistan'ın Uztransgaz şirketi ile Çinli PetroChina arasında, doğalgaz alım-satım anlaşması imzalandı. Geçen yılın sonunda sağlanan mutabakata dayanan anlaşmaya göre Özbekistan 1 Nisan'dan itibaren Çin'e doğalgaz satmaya başladı.
Anlaşmaya göre, iki ülke arasındaki doğalgaz ticaretinde kullanılacak fiyat, uluslararası doğalgaz fiyatlarına endeksli olarak belirlenecek. Özbek doğalgazı, Türkmenistan'dan başlayarak Özbekistan ve Kazakistan üzerinden Çin'e uzanan boru hattıyla taşınacak. 2008 yılında inşa edilmeye başlanan bu hattın ilk bölümü Aralık 2009'de, ikinci etabı ise Aralık 2010'da faaliyete açıldı. Hat üzerinden bu yıl 30 milyar metreküp gaz taşınması öngörülüyor. Bu rakamın 2015 yılında 65 milyar metreküpe ulaşması hedefleniyor. Söz konusu miktar, ağırlıklı olarak Türkmen ve kısmen de Özbek doğalgazından oluşacak. Çin, halen Türkmenistan'dan da doğalgaz alıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler