1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Özdemir: Sıfır limitle elektrik %15 ucuzlar

Özdemir: Sıfır limitle elektrik %15 ucuzlar

Enerji Günlüğü - Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, elektrikte tüm abonelerin serbest tüketici haline getirilmesini istediklerini söyledi....

Özdemir: Sıfır limitle elektrik %15 ucuzlar

Enerji Günlüğü - Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, elektrikte tüm abonelerin serbest tüketici haline getirilmesini istediklerini söyledi. Özdemir, bu yapıldıktan sonra elektriğin yüzde 15 ucuzlayacağını savundu.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Kosova’da bir grup gazeteciye çeşitli açıklamalarda bulundu. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) başkanlığını da yürüten Özdemir, kur artışlarının, döviz cinsinden borçları nedeniyle elektrik dağıtım işini üstlenen yatırımcıları nasıl etkilediğine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

"Finansman modellerine bakılırsa, alınan krediler yarın sabah ödenecek nitelikte değil, uzun dönemli. Bu finansmanlar sağlanırken borçlanma vadelerini 8-10 yıllık yaptık. Geçen 8-10 yılda kurdaki artış ile enflasyona bakıldığında yine de avantajlı. Kur artışıyla enflasyon artışı birbirine yakın. Hemen bugün ödeme yapılmayacağı için ani kur yükselmelerinin etkisini bilmiyoruz."

KURLAR SEÇİM SONRASI İNEBİLİR

Bugünkü döviz kurlarının gerçek durumu yansıtmadığını savunan Nihat Özdemir, önümüzdeki dönemde döviz fiyatlarının aşağı doğru inebileceğini belirtti. Özdemir, “7 Haziran’da bir seçim oldu ama hükümet kurulamadı. Türk Milleti 1 Kasım’da sandığın başına gidecek, siyasi tercihini ortaya koyacak. Kararı verecek Türk milletidir. Nasıl bir karar vereceğini göreceğiz. Kurlardaki yüksekliğin suni olduğunu, beklentilerden dolayı kur yüksekliği yaşadığımızı düşünüyoruz” dedi. Özdemir, seçimlerden sonra, siyasi istikrarın sağlanmasıyla ekonomik istikrarın da sağlanabileceğini, böylece kurların da inebileceğini aktardı.

YENİ TARİFELER DÖVİZE BAĞLI

Elektrikte 1 Ocak 2016’dan itibaren yeni tarife döneminin başlayacağını hatırlatan Nihat Özdemir, yeni dönem için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile ELDER’in teknik çalışmalar yürüttüğünü anlattı. Özdemir, yeni tarifelerin de. 1 Kasım seçimleri sonrasında oluşacak “gerçek kurların seyrine göre” şekilleneceğini ifade etti. Nihat Özdemir, yılbaşında, dağıtım şirketlerinin yeni tarife döneminde yapacakları yatırım tutarlarının da belli olacağını anlattı.

SERBEST TÜKETİCİ LİMİTİ SIFIRLANMALI

Özdemir, elektrikte serbest tüketici limitinin sıfırlanmasını istediklerini belirterek, bu taleplerini EPDK’ya da ilettiklerini aktardı. Özdemir şöyle dedi:

"Şu anda serbest tüketici limiti 4 bin kwh. Bunu sıfırlayın diyoruz. Birkaç yıl önce böyle olacağını ilan ettiniz. Serbest piyasada rekabet olacak. Tüketici ve üreticilerin menfaatleri olacak. Bunları sağlamak için EPDK’dan istediğimiz konular bunlar. Serbest tarifede, kim nereden ucuz bulursa elektriği oradan alacak. Bu sınırı kaldırdığı vakit herkes serbest tüketici olarsa, elektrik fiyatları yüzde 15 oranında düşecektir. Tüketicinin çok büyük avantajı olacak."

ÇAPRAZ SÜBVANSİYON KALDIRILSIN

Sağlıklı bir serbest elektrik piyasasının işlemesi için kamuya da bazı görevler düştüğünü belirten Nihat Özdemir, "Devletin de bazı uygulamalar yapması gerekiyor. Belki yasa çıkarması gerekiyor” dedi. Özdemir, elektrikte sanayiciyi koruyucu çapraz sübvansiyon uygulamalarına son verilmesini de kamunun görevleri arasında saydı. Özdemir, dağıtım şirketlerine düşen görevi ise “Bizim de alt yapı olarak bütün müşterilere bu rekabet imkânını sağlamamız gerekiyor” sözleriyle ifade etti.

KAYIP KAÇAK OECD SEVİYESİNE İNDİ

Elektrikteki kayıp kaçak oranları konusunda dağıtım şirketlerine 5 yıllık hedefler verildiğini hatırlatan Özdemir, üç bölge hariç bu hedeflerin tutturulduğunu söyledi. Dicle, Vangölü ve Aras dağıtım bölgelerinde sosyal yapıdan dolayı hedeften sapmalar yaşandığını dile getiren Özdemir, "Onun haricindeki bölgelerde Türkiye’de kayıp kaçak hedefleri tutturuldu. Kayıp kaçak oranı artık tek rakamlı ifade ediliyor. OECD ortalamalarını yakaladı Türk şirketleri. Diğer 3 bölgede zamana ihtiyaç var. 4-5 yıl içerisinde de düzene girerler" diye konuştu.

YILDA 2 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Dağıtım şirketlerinin ciddi yatırımlar yaptığını ifade eden Özdemir, devletteyken toplam 350 milyon dolar olan yatırım tutarlarının özelleşme sonrası 1,2 milyar dolara yükseldiğini kaydetti. EDAŞ'ların üçüncü uygulama döneminde yılda 2 milyar dolar yatırım yapmayı taahhüt ettiklerini ifade eden Özdemir, “Yatırım tavanları belirlenecek. Yatırım bütçesi belli olacak. Sistemler 30 yaşında, trafolar eski, yenilenecek, mekanik sayaçlar elektronik olacak. Uzaktan kumandalı sayaçlar kullanılacak. Böylece hem kayıp kaçak düşecek hem de tahsilat oranları artacak” dedi.

Mehmet KARA – PRİŞTİNA / KOSOVA


...

Önceki ve Sonraki Haberler