1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Öztunç: Afşin-Elbistan’a filtre olmadan teşvik vermek Maraşlıya ihanettir

Öztunç: Afşin-Elbistan’a filtre olmadan teşvik vermek Maraşlıya ihanettir

Milletvekili Ali Öztunç, Afşin-Elbistan Santrali’ne yasal olarak mecbur oldukları filtreleri takmadan verilecek her teşvikin, Maraşlılara ihanet olacağını söyledi. 

Öztunç: Afşin-Elbistan’a filtre olmadan teşvik vermek Maraşlıya ihanettir

Enerji Günlüğü - Milletvekili Ali Öztunç, Afşin-Elbistan Santrali’ne yasal olarak mecbur oldukları filtreleri takmadan verilecek her teşvikin, Maraşlılara ihanet olacağını söyledi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Afşin-Elbistan Santrali’ni işleten Çelikler Holding’e, yasa ile zorunlu olarak takması gereken filtreleri takmadığı halde, teşvik verilmesine tepki gösterdi. 

Yazılı bir açıklama yayınlayan Öztunç, şunları kaydetti, “Kahramanmaraş halkı, Afşin-Elbistan Termik Santrali’nin bacasına filtre takılmaması nedeniyle yıllardır zehir solumaktadır. Geçmiş yıllarda firmalara yapılan uyarılara rağmen, firmalara filtre teşviki verilmesine rağmen bu filtreler bir türlü takılmadı. Yasa ile filtre zorunluluğu getirildi ama süre dolmasına kısa bir süre şirketlerin isteği ile filtre işi yıllarca ertelendi. AKP hükümetleri milleti değil, hep şirketleri önceledi. Hep şirketlerin daha fazla para kazanma hırsına teslim oldu. TBMM 2019’un sonunda filtre takma işini yine erteledi. Kanun TBMM’de görüşülürken seyirci kalan AKP Genel Başkanı Erdoğan, muhalefetin ve yöre halkının tepkisi sonrası yasayı veto etti. Etti de ne oldu… Bacalara filtre takıldı mı? Hayır. Şirketlere 6 ay süre verilmesine rağmen, bu yasal zorunluluk yine yerine getirilmedi”.

“CEZA VERİLMESİ GEREKEN ŞİRKETE TEŞVİK VERİLİYOR”

Ceza yazılması gereken şirketin teşvik verilerek ödüllendirildiğini belirten Ali Öztunç, Çelikler Holding’e Afşin Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Kahramanmaraş’taki modernizasyon projeleri için 1 milyar 445 milyon 315 bin TL teşvik verildiğini hatırlattı. Öztunç açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Bu kararı şiddetle kınıyorum. Santralın bacalarına filtre takılmadan bu firmaya bir kez daha hem de yaklaşık 1,5 Milyar TL’lik teşvik vermek, Kahramanmaraş halkına ihanettir, millete ihanettir”. 

Önceki ve Sonraki Haberler