1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Pakistan’daki ilk Gold Standard Zorlu Enerji’ye

Pakistan’daki ilk Gold Standard Zorlu Enerji’ye

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, itibarlı yenilenebilir enerji projelerini derecelendiren “Gold Standard” sertifikasını Pakistan’da alan ilk şirket oldu. Zorlu...

Pakistan’daki ilk Gold Standard Zorlu Enerji’ye

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, itibarlı yenilenebilir enerji projelerini derecelendiren “Gold Standard” sertifikasını Pakistan’da alan ilk şirket oldu. 

Zorlu Enerji’nin Pakistan’daki rüzgar enerji santrali, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıları ile karbon piyasasında işlem gören enerji projelerini derecelendiren standartlar arasında en itibarlısı sayılan Gold Standard sertifikasını aldı. Yılda 100 bin tona yakın karbondioksit salımının önüne geçen projenin çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğe sunduğu katkı teyit edilirken, Zorlu Enerji de, Pakistan’da Gold Standard sertifikası alan ilk şirket oldu. 2009 yılında elektrik üretimine başlayan 56,4 MW kurulu güce sahip santral, ülkenin ayrıca, ilk rüzgar enerjisi projesi olma özelliğine sahip.

ZORLU’NUN TÜM RES’LERİ GOLD STANDARD

Zorlu Enerji’nin daha önce Gökçedağ, Sarıtepe ve Demirciler rüzgar enerjisi santral projeleri için aldığı Gold Standard sertifikası, yenilenebilir enerji projelerini karbon emisyonlarında sağladığı düşüş, doğaya saygılı olması, toplumsal kalkınmaya sunduğu katkı gibi farklı kriterlere göre değerlendirerek verilen küresel ölçekli en itibarlı program kabul ediliyor. Dünyada 80’den fazla sivil toplum örgütü tarafından desteklenen ve 1100 projenin de gelişmesi için çalışan program, Gold Standard Foundation tarafından yürütülüyor. Gönüllü piyasadaki kredibiliteyi ve şeffaflığı garanti eden serfika, yüksek kaliteli karbon kredilerinin oluşturulmasında bir kalite güvence bedeli sağlıyor. Risk kontrolü, paydaş kabulü itibar artırımı ve piyasa görünürlüğü kriterlerini karşılayan projenin sürdürülebilir kalkınmaya katkısı, bu sertifikayla onaylanmış oldu.

TOPLUMSAL KALKINMA DESTEĞİ

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, Gold Standard sertifikasının yenilenebilir enerji projeleri için yüksek kaliteli karbon kredilerinin oluşturulmasında önemli bir güvence sunduğuna dikkat çekti. Zorlu Grubu’nun tüm yatırımlarında toplumsal, çevresel ve ekonomik kalkınmayı destekleme vizyonuyla hareket ettiğini belirten Sinan Ak şunları söyledi: “Yenilenebilir ve temiz enerji projeleri için önemli bir eşiği temsil eden Gold Standard sertifikasına tüm rüzgar enerjisi projelerimizde sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Pakistan’ın Jhimpir bölgesinde 2009 yılında hayata geçirdiğimiz proje, Pakistan’da toplumsal kalkınma konusunda da önemli bir değer yarattı. Sektörümüz açısından ilham verici olduğunu düşündüğümüz bu gibi projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Önceki ve Sonraki Haberler