1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Pakistan’ın ilk hibrit santrali Zorlu Enerji’den

Pakistan’ın ilk hibrit santrali Zorlu Enerji’den

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, rüzgar ve güneş enerjisinin bir arada kullanılacağı Pakistan’ın ilk hibrit enerji santrali için lisans aldı. Türkiye’nin...

Pakistan’ın ilk hibrit santrali Zorlu Enerji’den

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, rüzgar ve güneş enerjisinin bir arada kullanılacağı Pakistan’ın ilk hibrit enerji santrali için lisans aldı. 

Türkiye’nin önde gelen enerji oyuncularından Zorlu Enerji, yurt dışı operasyonlarına bir yenisini daha eklemek için adım attı. Bu yıl toplam 300 MW’lık güneş enerji santrali kurmak üzere Pakistan’la anlaşma imzalayan Zorlu Enerji, bu kez Jhimpir Rüzgâr Sahası’nda kurulacak 30 MW’lık hibrit stantral için ön lisans aldı. 

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Toplam 56,4 MW kapasiteli Jhimpir Rüzgâr Sahası’nda 30 MW hibrit santral projemizle, aynı anda iki yenilenebilir enerji kaynağından yararlanmış olacağız” dedi 

“Pakistan, bizim için dost ülke olmasının yanı sıra yenilenebilir enerji yatırımlarımızda önemli bir merkez” ifadesini kullanan Sinan Ak şunları söyledi:

“Pakistan’da ilk rüzgar enerjisi projesini hayata geçirmiş bir şirket olarak, güneş enerjisinde de kurulu gücü 300 MW’a ulaşan bir yatırım için geçtiğimiz aylarda harekete geçmiştik. Hibrit özelliği ile Jhimpir Rüzgâr Sahası’ndaki mevcut kurulu rüzgâr enerjisi üretim tesisini güneş enerjisi ile destekleyecek bu yeni yatırım ise Zorlu Enerji’nin tüm projelerinde inovasyon odaklı olduğunu gösteren iyi bir örnek olacak” diye konuştu. 

Hibrit santral için Pakistan’ın Alternatif Enerji Geliştirme İdaresi’nden ön lisans alan Zorlu Enerji, bu yıl Pakistan’da ilki 200 MW, ikincisi ise 100 MW olmak üzere toplam 300 MW kapasiteli iki güneş enerjisi kurulumu için anlaşma imzalamıştı. Yeni Hibrit santral girişimi, Zorlu Enerji’nin Pakistan’daki yenilenebilir enerji projelerinde yeni bir adımı ifade ediyor. Zorlu Enerji, Pakistan’daki rüzgar santralinde ülkenin ilk Gold Standard sertifikasına sahip. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler