1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Palandöken: Akaryakıtta tavan fiyat sürmeli

Palandöken: Akaryakıtta tavan fiyat sürmeli

Enerji Günlüğü - Benzin ve motorinde EPDK tarafından daha önce uygulamaya konulan ve 22 Mayıs'ta tavan fiyat uygulamasının kaldırılması ile A'dan Z'ye...

Palandöken: Akaryakıtta tavan fiyat sürmeli

Enerji Günlüğü - Benzin ve motorinde EPDK tarafından daha önce uygulamaya konulan ve 22 Mayıs'ta tavan fiyat uygulamasının kaldırılması ile A'dan Z'ye her şeyin fiyatının etkileneceği belirtildi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıtın lokomotif ürün olduğu için her şeyi yakından etkileyeceğini kaydederek, "Akaryakıttaki tavan fiyat uygulaması mutlaka sürdürülmelidir. EPDK'nın açıklamasına göre 2 aylık uygulamada tüketicinin cebinde 600 milyon lira gibi bir meblağ kalmış. Bu rakam küçümsenecek bir rakam değildir. Bu da bizim tavan fiyat uygulamasının sürdürülmesinde ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymaktadır" dedi.

BENZİN 5 LİRANIN ÜZERİNDE

Dağıtıcı ve bayi paylarını indirerek sınırlandıran Kurul kararı ile 2 ay boyunca benzin türlerinde litrede 13, motorin türlerinin litresinde ortalama 30 kuruş indirim yapıldığını ifade eden Palandöken, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) tavan fiyat uygulaması ile iki ayda yaklaşık 600 milyon lira tüketicinin cebinde kaldı. Uygulama sona erdiğini ertesinde iki kez akaryakıt fiyatlarına zam gelerek psikolojik sınır aşılmış ve benzin fiyatı yine 5 liranın üzerine çıkmıştır. Tavan fiyat uygulamasının kaldırılması ile A'dan Z'ye her şeye zam kaçınılmazdır. Uygulama ile sadece dağıtıcı ve bayi karları artarken tüketici ise mağdur edilmektedir. Acilen uygulamadan vaz geçilmeli ve tavan fiyat uygulamasına geri dönülmelidir" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler