1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Palandöken: Döviz ve petrol fiyatları düştü, akaryakıtta da düşüş bekliyoruz

Palandöken: Döviz ve petrol fiyatları düştü, akaryakıtta da düşüş bekliyoruz

Enerji Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son bir hafta içinde dolar kurunda ve Brent petrolün varil fiyatında hızlı bir düşüş görüldüğünü...

Palandöken: Döviz ve petrol fiyatları düştü, akaryakıtta da düşüş bekliyoruz

Enerji Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son bir hafta içinde dolar kurunda ve Brent petrolün varil fiyatında hızlı bir düşüş görüldüğünü belirterek akaryakıt fiyatlarında indirim yapılmasını beklediklerini açıkladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son bir hafta içinde dolar kurunda ve Brent petrolün varil fiyatında yaşanan hızlı düşüşe bağlı olarak önümüzdeki günlerde benzin ve motorin fiyatlarında indirim yapılmasını beklediklerini kaydetti.

EN AZ 20 KURUŞ İNDİRİM YAPILMALI

Afrin operasyonundan önce 3,83'TL'ye kadar ulaşan Amerikan Doları kurunun 3,76'a kadar düştüğünü açıklayan Palandöken, "Doların yanı sıra Brent petrolün uluslararası varil fiyatı da 73 dolardan 68-69 dolara kadar düştü. Finans uzmanları brent petrolün varil fiyatı ile dolar kurundaki düşüşün süreceğini belirtiyorlar. Buna göre benzin ve motorin grubunda yapılan indirim oranında fiyatların aşağı çekilmesi artık kaçınılmaz" diye konuştu.

AKARYAKITTA VERGİ ORANLARI YÜZDE 10 İNDİRİLMELİ 

Son 6 aydır enflasyon oranlarındaki artışta en büyük paylardan birinin ulaştırma grubundaki fiyat artışları olduğunun altını çizen Palandöken, "Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon oranı beklentisini yüzde7'den yüzde 7,9'a yükseltti. Akaryakıtın fiyatının artması demek, tüm mal ve hizmetlerin fiyatının artması demektir. Dolayısıyla, enflasyon oranlarında kalıcı bir düşüş sağlanana kadar benzin ve motorinin vergisi 10 puan azaltılmalıdır. Böyle bir adım atılırsa ekonomide görülecek canlanmanın vergi gelirlerine olumlu etkisi akaryakıtta indirim yapılan ÖTV'den daha fazla olacaktır" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler