1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Palandöken: Elektrik ve doğalgaz zammı yılbaşına ertelensin

Palandöken: Elektrik ve doğalgaz zammı yılbaşına ertelensin

Enerji Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonu düşürmek için elektrik ve doğalgaz zammının yılbaşına ertelenmesi gerektiğini...

Palandöken: Elektrik ve doğalgaz zammı yılbaşına ertelensin

Enerji Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonu düşürmek için elektrik ve doğalgaz zammının yılbaşına ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Elektrik ve doğalgaza yüzde 9 ile 14 arasında gelen zamların tıpkı akaryakıtta olduğu gibi tüm ürünlere zam olarak yansıyacağını ve bunun da enflasyona olumsuz etki edeceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yapılan zamlardan tüm kesimler olumsuz etkileniyor. Enflasyonu düşürmek için alternatif aranırken lokomotif konumunda olan elektrik ve doğalgaz zammı enflasyonu daha da yükseltecektir. Bu yüzden zamlar yılbaşına kadar ertelenmeli" dedi. 

ZAMLAR TÜM MAL VE HİZMETLERİN FİYATINA YANSIR 

Elektrik ve doğalgazın sanayicinin en önemli girdilerinden olduğunun altını çizen Palandöken, "Sadece sanayici için değil esnaf ve sanatkâr için de en önemli iki maliyet unsurundan birisi işçi ücret ve yan ödemeleri diğer de enerji. Enerji kalemlerine gelen fiyat artışı tüm mal ve hizmetlerin fiyatını artıracaktır. Esnaf ve sanatkârımız en yüksek tarifeden elektriği ödeyen kesim olduğu için de bu zamdan en çok esnafımız etkilenecek. Bu nedenle zamların yılbaşına kadar ertelenmesi sanayiciyi ve esnafı rahatlatacağı gibi enflasyon oranlarının daha fazla artmasına da etki etmeyecektir" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler