1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Palmet Enerji 30’uncu yılında 1 milyar dolar ciroya koşuyor

Palmet Enerji 30’uncu yılında 1 milyar dolar ciroya koşuyor

Enerji Günlüğü - Palmet Enerji 30’uncu yılı olan 2014’ü 1 milyar dolar ciroyla kapayacak.Palmet Enerji A.Ş., sektördeki 30’uncuyılını kutlaması...

Palmet Enerji 30’uncu yılında 1 milyar dolar ciroya koşuyor

Enerji Günlüğü - Palmet Enerji 30’uncu yılı olan 2014’ü 1 milyar dolar ciroyla kapayacak.

Palmet Enerji A.Ş., sektördeki 30’uncuyılını kutlaması nedeniyle basın toplantısı düzenledi. 28 Mayıs 2014, Çarşamba günü İstanbul’da yapılan toplantıya Palmet Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray, Yönetim Kurulu Üyesi Doruk Samuray ve Gaz Operasyonları Grup Başkanı Tamer Sönmez katıldı.

2013’TE 972 MİLYON M3 DOĞALGAZ SATTI

Toplantıda konuşma yapan Palmet Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray, Palmet Grubu’nun 1984 yılında IT, Telekom ve teknoloji yoğunluklu alt yapı projelerinin mühendislik, tedarik ve taahhüdü konularında faaliyet göstererek işe başladığını söyledi. Samuray, “Şu anda şehiriçi doğalgaz dağıtımında Gebze ve Erzurum’da varız. Ayrıca doğalgaz toptan satışı yapıyoruz veSpot LNG ithalatını hedefliyoruz. Elektrik üretimi ve elektrik ticareti de faaliyet alanlarımız arasında yer alıyor. Elektrik üretiminde 124 MW operasyonel, 410 MW da yatırım aşamasında olan kapasitemiz var. 2014 Mayısitibariyle 2 doğalgaz dağıtım bölgemizde 230bin konut abonemiz, 5 bin de sanayi ve ticari abonemiz bulunuyor. 2013’te 840milyon m3 doğalgaz toptan ticareti, 383.000 MWhr elektrik üretimi ve16.000 MWhr da toptan elektrik ticareti yaptık. Geçtiğimiz yılı 765 milyon dolar ciroyla kapadık. 30’uncu yılımız olan 2014’ü 1 milyar dolar ciroyla kapayacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.

600 MİLYON DOLARLIK ERİÇ PROJESİ: BALIKLARA ASANSÖR

Şu anda üzerinde çalıştıkları Eriç Barajı ve hidroelektrik santralleri kompleksi projesi olduğunu kaydeden Samuray, tesisin 283 MW'lık kapasiteye sahip olacağını söyledi. Bu proje 1948'den beri Türkiye’nin yapmaya gayret ettiği ancak şu ana kadar yapamadığı bir proje olduğunun altını çizen Samuray, “Biz bütün izinlerimizi aldık. Şu anda projenin finansmanının görüşmelerini yürütüyoruz. Yaklaşık 600 milyon dolarlık bir proje oluyor. 4 yıl içinde tamamını bitireceğiz ancak gelecek iki yıl içinde ise yarısını tamamlayarak devreye alıp enerji üretmeye başlayacağız. Çevreci bir proje olan Eriç’de bölgedeki eko-sisteme zarar vermemek adına nehirdedevamlılığı olanbir akış sağlayacağız. Ayrıca aşacağımız baraj yüksekliği 70 metrelik bir engel olduğu için de dünyada çok nadiren uygulanan ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek balıklara asansör yapacağız. Balıkların asansörlere akustik olarak yönlendirilmelerini sağlamak için de özel ses efekti de kuracağız. Buna ek olarak o bölgedeki fauna ve florayı da inceledik. Bu projemizde çevreye duyarlı bir yaklaşımla; insanların veya köylerin yerlerini değiştirmeyecek bir biçimde özenli ve dikkatli bir proje yöneteceğiz” diye konuştu.

GELECEK PROJEKSİYONU

Gelecek hedefleri hakkında da bilgi veren Doğanay Samuray, “Mevcut 124 MW enerji üretim kapasitesini 5 yıllık sürede 535 MW gücüne çıkartmak istiyoruz. Mevcut 235.000 gaz abonesi sayısını 5 yıllık sürede 350.000 aboneye çıkarmak istiyoruz. Mevcut 840 milyon m3 gaz ticaret hacmini ise 5 yıllık sürede 2 Milyar m3’e yükseltmek istiyoruz. Enerji üretim kapasitesine yenilenebilir enerji üretimi yapan santralleri ekleyerek üretimde çeşitlendirmeye gitmeyi hedefliyoruz. Organik ve inorganik büyüme sayesinde gaz çevrim santralleri, gaz dağıtım ve gaz ticareti ile gaz tedariki alanlarındaki faaliyetleri artırmayı planlıyoruz. Türkiye ekonomisine sağladığımız katma değeri her geçen yıl artırmak istiyoruz.” dedi.

ENERJİNİN KALBİ ICEM’DE ATACAK

Palmet Enerji 30’uncu yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi ile birlikte önemli bir etkinliği de ev sahipliği yapıyor. Palmet Enerji ve İstanbul Bilgi Üniversitesi;5–7 Haziran 2014 tarihleri arasında enerji sektörünün bugünü ve geleceğini “Uluslararası Enerji ve Yönetimi Konferansı” ile global boyutta masaya yatıracak. Konferans, tarihi Haliç kıyısında bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ana kampüsünde (Santral) düzenlenecek. Bu önemli organizasyonun gerçekleşeceği 2014 yılı “Enerji Müzesi” olarak hizmet veren İstanbul’un ilk enerji santralinin hizmete girmesinin 100. yılı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nün ilk mezunlarını vereceği yıl olma özelliği taşıyor. Konferansın açılış konuşmasını İtalya eski Başbakanı Lamberto Dini yapacak. Enerji sektöründeki birçok yerli yabancı ünlü isim de Konferans’ta yerini alacak.

Önceki ve Sonraki Haberler