1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Pamir`den kitap: Enerjinin İktidarı

Pamir`den kitap: Enerjinin İktidarı

Enerji Günlüğü - Tanınmış enerji uzmanı, Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir'in Enerjinin İktidarı adlı kitabı yayınlandı.CHP...

Pamir`den kitap: Enerjinin İktidarı

Enerji Günlüğü - Tanınmış enerji uzmanı, Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir'in Enerjinin İktidarı adlı kitabı yayınlandı.

CHP Enerji Komisyonu Başkanlığı'nı yürüten, üniversitelerde enerji konusunda dersler veren Necdet Pamir'in yeni kitabı çıktı. Enerjinin İktidarı adlı kitap "Enerji kaynaklarını elinde tutan, dünyayı elinde tutar" alt başlığıyla yayınlandı.

Enerji kaynaklarının yeterliliği yetersizliği tartışmalarına da yer verilen kitapta, Mahatma Gandhi'nin "Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil" sözlerine de, ABD Başkanı Barack Obama'nın "Enerji kaynaklarını kontrol edemeyen bir ulus, kendi geleceğini de kontrol edemez" sözüne de yer veriliyor.

Ortadoğu'daki savaşın arkasında enerji kaynaklarının kontrol edilmesi kavgasının yattığını ifade eden ve kitabında buna ilişkin verilere, dokümanlara, değerlendirmelere yer veren Pamir kitabında 1918 yılında dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur J. Bolfour'un şu sözlerini de kitabına almış:

“ … ne Başkan Wilson ne de bir başkası, Dicle ve Fırat’ın çevresindeki geniş toprakları Osmanlı’ların denetimine bırakmak isteyecektir. Bu durumda sormak isterim: Mezopotamya’daki Küçük Zap Suyu’na kadar veya yeterli derecede zengin su kaynaklarını denetim altına alacak şekilde, ordularımızla ilerlememizin büyük yararı yok mudur? Bunu başardığımızda, petrol yataklarının büyük çoğunluğu da elimize geçmiş olacaktır.”

Günümüzde uluslararası ilişkiler alanındaki en büyük tartışma konularından enerji nakil hatlarına da değinen Necdet Pamir, "Enerji kaynaklarını, transfer olanaklarını elinde tutan, dünyayı elinde tutar. Bugün Orta Doğu’da yaşanmakta olan, milyonlarca insana ülkesini terk ettiren, yüz binlercesinin ölümüne neden olan, kimilerince 3. Dünya Savaşı olarak adlandırılan “savaş”, enerji kaynakları için yapılan savaştır. Dünyanın öküzün boynuzları üzerinde olduğu bir hurafedir ama dünyanın, bir kuyudan fışkıran petrolün üzerinde durduğunu söylemek yanlış olmaz. 21. yüzyılda enerjinin kanlı tarihi yazılmaya devam ediliyor" ifadelerini kullanıyor.

İNSANLIĞIN GELECEĞİ BURADA

Necdet Pamir, enerjinin insanoğlunun bugünü ve geleceği açısından taşıdığı önemi şu sözlerle ifade ediyor:

"Enerji öylesine hayatımızın merkezindedir ki, enerji kaynaklarına erişebilmek, enerjiyi kesintisiz kullanabilmek, enerjide bağımlı olmamak gibi kavramlar, ülkelerin sadece enerji güvenliklerini değil, ona bağlı olarak ekonomik ve ulusal güvenliklerini, daha da önemlisi, ekosisteme verilen zararlar açısından da insanlığın ve dünyamızın geleceğini doğrudan ilgilendirmektedir."

BASİT DİLLE YAZILDI

Necdet Pamir, kitabın yayını müjdesini önce sosyal medya mecralarında paylaşırken, sokaktaki vatandaşın da okuyabileceği anlaşılır bir dille kaleme almaya gayret ettiğini vurguladı. Kitapta, “Enerji nedir? Günlük yaşamımızdaki önemi nedir? Ülkelerin gelişimlerinde, hatta var olmalarındaki rolü nedir? Enerji güvenliği ne demektir? ABD, AB, Rusya'nın enerji politikalarının temel unsurları nelerdir? Enerji kaynakları bakımından zengin olan ülkelere yönelik işgallerin, sivil katliamlarının ardında büyük güçlerin ne gibi ihtirasları, kirli planları var? Türkiye'nin bir enerji politikası var mı? Enerji alanındaki sorunlarımız çözümsüz mü? Dışa bağımlılığımız kader mi? Ne yapmalı?” gibi sorulara cevap aranıyor.

NEcdet Pamir, Enerjinin İktidakı kitabıyla "Çevremizdeki ülkelerde çok zengin petrol rezervleri var da bizde nasıl olmaz? Petrol denizi üzerinde yüzüyoruz ama yabancılar engelliyor. Petrol bulunuyor ama üzerini cıva ya da çimento ile kapatıyorlar” gibi yorumlara teknik ve jeopolitik açılardan açıklık getirmeye çalışıyor.

Enerjinin İktidarı kitabı, son aylarda yoğun şekilde tartışılan Rusya-Türkiye gerilimi ve bonun olası sonuçlarına ilişkin tartışmaları da içeriyor. Hatta kitapta bu konuya ilişkin özel bir bölüm ayrılmış.

28 Haziran 1954, Ankara doğumlu Necdet Pamir TED Ankara Koleji ve ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü (1980) mezunu. TPAO’da, 1980-2006 yılları arasında Üretim Grubu Başkanlığı’nda rezervuar mühendisi, şef, proje müdürü; Planlama ve Koordinasyon Grubu Başkan Yardımcısı, Petrol Taşıma ve Pazarlama Grubu Başkanı, Genel Müdür Muavini görevlerinde bulundu. TPAO’da 26 yıl çalıştıktan sonra 2006 yılında emekli oldu.

Başbakanlık Boru Hatları Koordinasyon Kurulu Üyesi olarak, Bakü Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı’nın gerçekleştirilmesine yönelik teknik ekonomik ve uluslararası ilişkiler kapsamındaki faaliyetlere, TPAO adına katkıda bulundu. Yurtiçi ve dışında, kuruluşunu temsil etti. İlk kitabını Bakü-Ceyhan: Kafkasya ve Orta Asya’da Bitmeyen Oyun başlığı ile yayınladı.

1980-1995 yılları arasında TMMOB Yönetim Kurulu Üyeliği, aynı dönemde TMMOB Petrol Mühendisleri Odası’nda Genel Sekreter, Genel Başkan Yardımcısı ve 2 dönem de Genel Başkanlık görevlerinde bulundu. 2000-2007 yılları arasında, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Başkan Yardımcılığı ve Genel Koordinatörlüğü görevlerini üstlendi. Aynı dönemde ASAM Enerji, Çevre ve Teknoloji Masası Başkanlığı görevini de sürdürdü. 2 dönem, Dünya Enerji Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Başkent Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Ankara Üniversitesi SBF, ODTÜ ve Bilkent’te, dünya ve Türkiye enerji politikaları üzerine lisans ve lisansüstü dersleri verdi. Halen Bilkent Üniversitesi’nde “Dünya Enerji Politikaları” (lisans) ve “Enerji-Jeopolitik ve Politika” (lisansüstü) dersleri öeren Necdet Pamir, TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı; TMMOB Yüksek Onur Kurulu (Y) Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Komisyonu Başkanı...

Çok sayıda Türkçe ve İngilizce makalesi bulunan Necdet Pamir sık sık, yurtiçi ve dışındaki çeşitli yazılı ve görsel yayın kuruluşlarına enerji politikaları konusundaki görüşlerini aktarıyor. Pamir evli ve iki çocuk babası...

‘Enerjinin İktidarı’

Teknik Özellikler

Yazar: Necdet Pamir

Yayınevi: Hayykitap - 327

Kategori: Bize Söylenmeyenler - 24

Türü: Araştırma

Birinci baskı: Ocak 2016

Sayfa sayısı: 512

Ebat: 15,5 x 23 cm

Fiyatı: 28 TL

ISBN: 978-605-9841-35-1

Barkod: 9786059841351

... 

Önceki ve Sonraki Haberler