1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Pelit ve Balabanlı RES’te Nordex türbinleri kullanılacak

Pelit ve Balabanlı RES’te Nordex türbinleri kullanılacak

Borusan EnBW Enerji’nin Pelit Rüzgar Enerji Santrali ve Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali 2. Kapasite Artışı projeleri için ve Nordex Grubu toplam 116 MW'lık türbin tedarik edecek.

Pelit ve Balabanlı RES’te Nordex türbinleri kullanılacak

Enerji Günlüğü - Borusan Grup şirketlerinden Borusan EnBW Enerji yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Borusan EnBW Enerji ve Nordex Grubu, Pelit Rüzgar Enerjisi Santrali için 80 MW kapasiteli, 108 metre hub yüksekliğine sahip 14 adet N163/5.X türbini ve 36 MW Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali 2. Kapasite Artışı için 6 adet N163/5.X türbininin teslimat, kurulumu ile bakımı için sözleşme imzaladı.

Türbinlerin teslimat ve kurulumunun Mart 2025’te başlaması ve santralin 2025’in 3. çeyreğinde devreye girmesi planlanıyor. Sözleşme, türbinlerin 10 yıllık Premium Bakım hizmetini de kapsıyor. 

Bu iki proje, yıllık yaklaşık 247.000 ton karbon salımı azaltımı yapacak ve 169.000 hanenin elektrik enerjisi ihtiyacını sürdürülebilir kaynaklardan karşılayacak.

TOPLAM 20 RÜZGAR TÜRBİNİ TEDARİK EDİLECEK

Yapılan iş birliği kapsamında, öncelikle Tekirdağ’da yer alan mevcut 61,4 MW kurulu gücündeki Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali’nin 36 MW’lık 2. Kapasite Artışı için 6 adet N163/5.X türbininin teslimatı ve kurulumu gerçekleştirilecek. 

Ardından, Sivas’ta yer alan, Pelit Rüzgar Enerji Santrali Projesi için 14 adet N163/5.X türbininin teslimatı ve kurulumu yapılacak. Pelit RES için türbin kanatlarında buz oluşumunu azaltmak amacıyla “Gelişmiş Buzlanmayı Önleme Sistemi” kullanılacak. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler