1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Pencere yerine saydam güneş pili!

Pencere yerine saydam güneş pili!

Los Angeles Üniversitesi araştırmacıları, ev ya da diğer bina pencerelerinde kullanılabilecek yeni bir saydam güneş pili geliştirdiklerini duyurdu. Elektrik...

Pencere yerine saydam güneş pili!

Los Angeles Üniversitesi araştırmacıları, ev ya da diğer bina pencerelerinde kullanılabilecek yeni bir saydam güneş pili geliştirdiklerini duyurdu. Elektrik üreten bu hücre, standart hücrelerden farklı olarak insanların dış ortamı rahatlıkla görebilmesine imkan tanıyor. Test edilen prototipler, yüzde 66 saydamlıkta yüzde 6 enerji dönüşüm verimliliği sağlıyorlar. Bu yeni polimer güneş pili, diğer çözümlerin aksine görülebilen değil kızılötesi ışınları soğurarak elektrik üretiyor. Saydamlığının imal edildiği fotoaktif bir plastik sayesinde elde edildiği belirtilmiş.
Fotovoltaik panellerde kullanılabilen yeni nesil polimer güneş pili (PSC), binaların pencerelerine ya da taşınabilir elektronik aygıtlara entegre edilebilecek. Saydamlığın yanı sıra oldukça hafif ve esnek bir yapıya sahip. En önemlisi de; yüksek hacimli seri üretimi düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilecek. Kızılötesi ışınlara duyarlı polimer ve gümüş nanotellerle oluşturulan bileşik film, güneş pilinin yüksek performanslı ve aynı zamanda saydam olmasını mümkün kılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler