1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petkim ikinci çeyrekte 1 milyar 325 milyon TL net kâr açıkladı

Petkim ikinci çeyrekte 1 milyar 325 milyon TL net kâr açıkladı

Petkim, yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar 325 milyon TL net kâra ulaşarak tüm zamanların en iyi dönem performansına imza attı. 

Petkim ikinci çeyrekte 1 milyar 325 milyon TL net kâr açıkladı

Enerji Günlüğü - Petkim, yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar 325 milyon TL net kâra ulaşarak tüm zamanların en iyi dönem performansına imza attı. 

SOCAR Türkiye’nin iştiraki Petkim, Nisan-Haziran 2021 dönemi sonuçlarıyla tüm zamanların en iyi finansal performansına imza attı. Bu dönemde 1 milyar 325 milyon TL net kâr elde eden Petkim’de toplam ciro da 7 milyar 397 milyon TL’ye çıkarak her iki göstergede de şirket tarihinin en yüksek rakamlarına erişildi. Böylece şirketin ilk 6 aylık net kar rakamı da 2 milyar 216 milyon TL’ye ulaşmış oldu. 

“GÜÇLÜ BİR PERFORMANS ORTAYA KOYDUK”

Petkim’in 2021 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, üretim maliyetlerinin bir önceki yıla göre yüzde 110 seviyelerinde arttığı, nafta fiyatlarındaki artışın da geçen yıla göre %60’ları bulduğu bir dönemde STAR Rafineri ile kesintisiz entegre üretimin, Petkim’de kârlılığı yükselten önemli bir etken olduğunu belirtti. 

Güçlü bir finansal performans ortaya koyduklarını kaydeden Mahmadov, “Kapasite kullanım oranının da bir önceki çeyreğe göre 2,5 puan arttığı Petkim, aynı zamanda bildiğiniz gibi üretimden satışların yanı sıra ticari satış faaliyetleri de gerçekleştiriyor. Bu satışlarımızdaki artış da rekor kârlılığa önemli bir katkı yaptı. Bu dönemde gerçekleşen 7 milyar 397 milyon TL’lik toplam cironun 2 milyar 649 milyon TL’sini ticari satışlar oluşturdu. Ulaştığımız bu güçlü finansal performansta, yaşanan küresel gelişmeleri doğru okuyarak hızlı ve isabetli adımlar atmamızın büyük katkısı oldu. Elde ettiğimiz karlılığı öncelikli olarak şirketimizin borçluluk seviyesinin azaltılması hedefimizle uygun şekilde değerlendirerek kısa vadeli borçlarımızı yaklaşık 90 milyon dolar azalttık. Bu durum, net faiz masraflarımızı azalttığı için net karımıza da olumlu bir etki yaptı. Tüm bunlara ek olarak; aktif büyüklüğümüzü %23, özkaynaklarımızı da %29 arttırarak finansal pozisyonumuzu güçlendirdik ve şirketimizin uzun vadeli değerinin artmasına önemli katkıda bulunduk” ifadesini kullandı.

 

Etiketler : , , ,