1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petkim’den ilk çeyrekte 54 milyon TL brüt kâr

Petkim’den ilk çeyrekte 54 milyon TL brüt kâr

Enerji Günlüğü - Petkim’in 2013 yılının ilk üç ayına ilişkin finansal sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, şirketin elde ettiği brüt kâr,...

Petkim’den ilk çeyrekte 54 milyon TL brüt kâr

Enerji Günlüğü - Petkim’in 2013 yılının ilk üç ayına ilişkin finansal sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, şirketin elde ettiği brüt kâr, yüzde 5.4’lik marjla bir önceki yıl ve bir önceki çeyreğe göre ciddi oranda iyileşme gösterdi. Geçen yılın ilk çeyrek dönemine göre yüzde 149, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 91 artan brüt kâr 54 milyon TL oldu.

Petkim’in cirosu ise yılın ilk çeyreğinde, 2012 yılının son çeyreğine göre yüzde 6 artmasına rağmen; zayıf talep, ürün fiyatları ve satış miktarlarındaki azalışın etkisiyle önceki yıla göre yüzde 18 azalarak 990 milyon TL olarak gerçekleşti. Satılan malın maliyetleri, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3 artmasına rağmen, önceki yıla göre yüzde 21 azalarak 936 milyon TL oldu. Şirketin finansal sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, petrokimya sektöründe yaşanan durgunluğun, ilk üç aylık dönemde şirket cirosunun düşük seyretmesine neden olduğunu, buna karşılık kar marjlarının olumlu etkisiyle brüt kârda artış yaşandığını söyledi.

İLK ÜÇ AYDA 20 MİLYON DOLAR YATIRIM

İlk çeyrekte yüzde 4,2 marjla 42 milyon TL FVAÖK (Faiz, Amortisman, Vergi Öncesi Kâr) ve 3 milyon TL net dönem kârı yarattıklarını kaydeden Korkut, aynı dönemde yüzde 86 kapasite kullanım oranı ile çalıştıklarını vurguladı. Satış miktarlarının bir önceki çeyreğe göre yüzde 7 artarak 402 bin tona ulaştığını açıklayan Korkut, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yılın ilk üç ayında kapasite artışı, planlı bakım ve üretimde verimlilik artırmaya yönelik 20 milyon Dolar yatırım harcaması gerçekleştirdik. İhracatta ise 2012 yılında kaydettiğimiz ivmemiz sürüyor. İhracatımız, bu yılın ilk çeyreğinde 231 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ihracatımızın toplam ciromuz içindeki payı yüzde 42 oldu. Bu yılı da 1 milyar doların üzerinde bir ihracat rakamıyla kapatacağımızı öngörüyoruz. Kâr marjlarındaki iyileşme devam ederse, finansal sonuçlarımızın gerçek başarımızı gösteren bir noktaya yükseleceğini düşünüyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler