1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petlim, Varlık Sistemi Yönetimi ile riskleri yönetecek

Petlim, Varlık Sistemi Yönetimi ile riskleri yönetecek

Enerji Günlüğü - Petlim, Varlık Sistemi Yönetimi ile 14 bin alt yapı elemanının durumunu izleyerek terminaldeki olası riskleri yönetecek.SOCAR Türkiye’nin...

Petlim, Varlık Sistemi Yönetimi ile riskleri yönetecek

Enerji Günlüğü - Petlim, Varlık Sistemi Yönetimi ile 14 bin alt yapı elemanının durumunu izleyerek terminaldeki olası riskleri yönetecek.

SOCAR Türkiye’nin iştiraki olan Petlim, devreye aldığı Varlık Yönetimi Sistemi ile konteyner terminalindeki risk bazlı muayene ve izlenmesini yönetecek. Bu sistem sayesinde tesisin sorunsuz çalışması hedefleniyor.  

Petlim Limancılık ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Doğan Çırakoğlu, yeni sistemle olası altyapı problemlerini önceden tespit ederek, erken müdahale imkanı bulacaklarını dile getirdi. Sistemin yaklaşık 14 bin altyapı elemanının teker teker ele alınarak risk bazlı analizinin yapıldığını ifade eden Çırakoğlu konuşmasına şöyle devam etti, “Terminalin işletilmesi ile ilgili belirlenen tüm riskleri bu sistemle sürekli izleyip kontrol altında tutabileceğiz. Tüm limanlarda bakım ve onarım bazlı sistemler bulunuyor. Fakat bu kadar kapsamlı bir Varlık Yönetimi Sistemi, ancak petrokimya tesisleri ile rafineriler tarafından kullanılıyor. Bu sistemle bir yandan terminalin verimliliğini artırırken diğer yandan olası risklerin etkilerini önemli bir oranda düşürmeyi hedefliyoruz. Bu sayede yatırımımıza daha proaktif bir yaklaşımla bakabilecek, ihtiyaç durumunda ise önlemlerimizi erkenden alabileceğiz. Yani, problem olduğunda reaksiyon göstermek yerine olası problemleri öngörüp, terminalimizin sağlığını sürekli denetleyeceğiz.”

VARLIK YÖNETİMİ SİSTEMİ NE İŞE YARAYACAK?

Petlim, Varlık Yönetimi Sistemi ile tesisin, yazılım üzerinden hangi aralıklarla nelerin kontrol edileceği, altyapı elemanlarında nasıl muayene yapacağını kolaylıkla takip edilebilecek ve muayene sonuçları yine aynı yazılım içinde raporlayabilecek. Bu raporlarla altyapının durumu kaydedilecek, varsa önleyici tedbirler alınabilecek, ileriye yönelik de hem performansa yönelik tahminler hem de bakım ve yatırım planlaması yapabilecek. Petlim bu kapsamda, DNV-GL (Det Norske Veritas – Germanischer Lloyd) ile 2017 yılının başından itibaren çalışmaya başladı. Proje Mayıs 2018 ayında tamamlanarak, muayene ve değerlendirmelere başlandı.

Önceki ve Sonraki Haberler