1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petrol devlerine soruşturma!

Petrol devlerine soruşturma!

Enerji Günlüğü - Dünyanın en büyük petrol şirketleri petrol fiyatlarını manupüle ettikleri iddiasıyla soruşturmaya giriyor.Chicago merkezli bir emtia...

Petrol devlerine soruşturma!

Enerji Günlüğü - Dünyanın en büyük petrol şirketleri petrol fiyatlarını manupüle ettikleri iddiasıyla soruşturmaya giriyor.

Chicago merkezli bir emtia ticareti şirketi, aralarında BP, Royal Dutch Shell ve Statoil gibi şirketlerin yer aldığı dünyanın en büyük petrol firmalarına, Brent petrol işlemlerinde yanlış hesaplamalar yaptıkları ve bunun da petrolün varil fiyatını etkilediği gerekçesiyle dava açtı.

Şirketlerin Kuzey Denizi’nden elde ettiği Brent petrol, dünya genelindeki petrol fiyatlarının hesaplamalarının yüzde 70’ini oluşturuyor.ABD’li şirketin davası üzerinde, Avrupa Komisyonu soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, şirketin petrol alım satımlarında kullandıkları fiyatları belirleyen Platts şirketinin hesaplamalarında hata olup olmadığına bakılacak.

Davayla ilgili olarak şu ana kadar şirketlerden resmi bir açıklama gelmedi. Avrupalı yetkililer de herhangi bir ceza kararı açıklamadı. Hatta petrol şirketleri soruşturma kapsamında yetkililerle birlikte hareket ettiklerini belirtti.

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler