1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petrol fiyatlarını düşüren 3 neden!

Petrol fiyatlarını düşüren 3 neden!

Enerji Günlüğü (Burak GÜNER) - Uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatlarında düşüş hızlandı. Bu sabah itibariyle 112 doların altını gören brent...

Petrol fiyatlarını düşüren 3 neden!

Enerji Günlüğü (Burak GÜNER) - Uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatlarında düşüş hızlandı. Bu sabah itibariyle 112 doların altını gören brent tipi ham petrolün varil fiyatı gün içinde 110 dolar sınırının altına kadar gerileyerek 108 dolar seviyelerinde seyretti. Hafta başında üç dakika içinde yaşanan 2 dolarlık ani düşüşün kaynağı hala tartışılırken, bunun kesin nedeni anlaşılabilmiş değil. Kimi uzmanlara göre yanlışlıkla yüklü bir satış işlemi yapılmasından kaynaklanıyor. Kimi uzmanlar ise böyle bir ihtimali imkansız olarak değerlendiriyor. Peki, gerçekte petrol fiyatları neden düşüyor olabilir?

Petrol fiyatları diğer emtialarda olduğu gibi çok volatil bir seyir izlediğini söyleyen Enerji Günlüğü Köşe Yazarı Enerji Uzmanı Ali Arif Aktürk, sorularımızı yanıtladı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün üç nedenden dolayı düştüğünü dile getiren Aktürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Petrol fiyatları Temmuz ayında dibe vurmuştu. Sonra tekrar yükseldi. Sabah 112 dolarlarda seyreden Kasım vadeli brent petrol fiyatları şimdi 108’lere geriledi. Bunun birinci nedeninin, kısa süreli Ayı Piyasası’na geçişten kaynaklandığını düşünüyorum. Diğer bir neden ise Ağustos sonu -  Eylül başında herkes Meksika Körfezi’nde bir kasırga beklentisi içindeydi. Bu beklenti, petrol arzını önemli bir biçimde etkiledi. Bu durumun özellikle Meksika Körfezi’nde faaliyet gösteren şirketleri ciddi şekilde etkileyeceği tahmin ediliyordu. Ancak bu beklentiler gerçekleşmedi, petrol arzını etkileyecek bir kasırga felaketi yaşanmadı. Üçüncü neden ise kısmi de olsa FED’in almış olduğu son kararlar diye düşünüyorum. Özellikle de piyasaların genişleme paketi dediği şeyler piyasada dolar bolluğuna da neden olacak. Tüm bu nedenlerin göz önüne alındığında petrol fiyatlarındaki değişkenliğin etkilendiğini düşünüyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler