1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petrole endeksli en zayıf iki halka: Rusya ve Mısır

Petrole endeksli en zayıf iki halka: Rusya ve Mısır

Enerji Günlüğü - Petrol fiyatlarında 10 dolarlık bir düşüş, Rusya'nın bütçe açığını ciddi oranda artıracak.Dünyanın saygın danışmanlık kuruluşlarından...

Petrole endeksli en zayıf iki halka: Rusya ve Mısır

Enerji Günlüğü - Petrol fiyatlarında 10 dolarlık bir düşüş, Rusya'nın bütçe açığını ciddi oranda artıracak.
Dünyanın saygın danışmanlık kuruluşlarından PricewaterhouseCoopers'ın hazırladığı dünya ekonomi panoraması raporunda yılsonuna kadar ya da 2013 yılında petrol fiyatlarında yaşanabilecek küçük çaplı düşüşlerin bile Rusya’nın ekonomik faaliyetlerini yavaşlatabileceği belirtildi. Bu durumda, iş dünyasının Rusya’ya olan güveninin sarsılabileceği uyarısı da yapıldı.
Raporda, Rusya ve Mısır'ın dünya petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan en çok etkilenen ülkeler olduğu belirtiliyor. Rusya ekonomisinin petrol fiyatlarındaki düşüşten, Mısır ekonomisininse dünya gıda fiyatlarındaki yükselişten zararlı çıkacağı ifade ediliyor.
Analistler, petrol satışlarından elde edilen gelirlerin Rusya'nın bütçe girdilerinin neredeyse yarısını oluşturduğunu hatırlatıyor ve petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık bir düşüşün Rus bütçesindeki açığı iki katına çıkarabileceğini, böylelikle açığın 33 milyar doları aşabileceğini ifade ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler