1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petrolü ‘tombul parmak’ mı düşürdü?

Petrolü ‘tombul parmak’ mı düşürdü?

Enerji Günlüğü - Bir dakika içinde 3 dolar birden düşen petrol fiyatı bakır, altın ve euro’nun da değer kaybetmesine yol açtı. Düşüşün kesin...

Petrolü ‘tombul parmak’ mı düşürdü?

Enerji Günlüğü - Bir dakika içinde 3 dolar birden düşen petrol fiyatı bakır, altın ve euro’nun da değer kaybetmesine yol açtı. Düşüşün kesin sonucunu belirleyemeyen uzmanlar olası seçenekleri değerlendiriyor. Bazı piyasa uzmanları bunun bir ‘tombul parmak’, yani yanlışlıkla istenenden çok fazla kontrat girilmesi sonucu olabileceğini söylerken, Nanex piyasa araştırma şirketi bu fikre karşı çıktı. ABD ham petrol vadelilerin işlem gördüğü NYMEX borsasının sahibi CME Group ise herhangi bir teknik hata olmadığını söyledi.

Vantage Trading’den Peter Donovan, “Bu düşüşün nedenini öğrenmek için dört farklı trading masasını aradım, hiçbiri nedenini bilmiyordu” diye konuştu. Artan petrol fiyatlarını dizginlemek için ABD’nin stratejik rezervlerine başvuracağı söylentisinin bir anda piyasada yayılması da satışa yol açabileceği düşünülen bir diğer etken oldu. 116 dolardan 113 dolara kadar düşen Brent petrolü 113 dolardan, ABD ham petrolü de 96 dolar düzeyinde işlem gördü.

Önceki ve Sonraki Haberler