1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Pile`ye elektrik verilmesi konusu yeniden inceleniyor

Pile`ye elektrik verilmesi konusu yeniden inceleniyor

Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türklere Rum Hükümeti tarafından bedava elektrik verilmesi konusunun yeniden incelendiği ve alınabilecek önlemlerin araştırıldığı...

Pile`ye elektrik verilmesi konusu yeniden inceleniyor

Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türklere Rum Hükümeti tarafından bedava elektrik verilmesi konusunun yeniden incelendiği ve alınabilecek önlemlerin araştırıldığı bildirildi. Alithia gazetesinin haberine göre, Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rum Elektrik Dairesi’nin (AİK) Pile köyünde Kıbrıslı Türklere bedava elektrik verilmesinin kuruma getirdiği yükü Hükümet’in gündemine getirdiğini, konunun çözümü için alınabilecek önlemlerin araştırıldığını söyledi.

Stefanu, 1974 sonrasında, 90’lı yıllara kadar KKTC’ye elektrik verdiklerini, bu tarihten itibaren, KKTC’nin kendi elektrik altyapısını oluşturmasından ötürü, verilen elektriğin belirli bölgelerle kısıtlandığını belirterek, Pile’deki Kıbrıslı Türklere ise 1964’ten beri, siyasi nedenlerle bedava elektrik verilmekte olduğunu ifade etti. Pile’deki Kıbrıslı Türklere bedava elektrik verilmesine 1974’ten sonra da devam edildiğini; değişen her Hükümet’in konunun hassasiyetini anlayarak mevcut durumu sürdürdüğünü vurgulayan Stefanu, ancak bölgede yaşanan kalkınma ve elektrik ihtiyacının artmasının AİK’e getirdiği yükün kurum tarafından Hükümet’in gündemine getirildiğini belirtti. Stefanu, AİK’in başvurusu sonrasında konuyu incelemesi için bir bakanlar komitesi kurulduğunu, köydeki Kıbrıslı Türklere bedava elektrik verilmesi kararına sebebiyet veren siyasi koşulların devam ettiği göz önüne alınarak, konuya çözüm yolları aranmakta olduğunu vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler