1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Polat Enerji Geycek RES resmen açıldı

Polat Enerji Geycek RES resmen açıldı

http://enerjigunlugu.net/en-buyuk-ruzgar-santrali-geycek-devrede_12015.htmlGeçtiğimiz günlerde fiilen üretime başlayan ve Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Santrali...

Polat Enerji Geycek RES resmen açıldı

http://enerjigunlugu.net/en-buyuk-ruzgar-santrali-geycek-devrede_12015.htmlGeçtiğimiz günlerde fiilen üretime başlayan ve Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Santrali unvanını alan Polat Enerji'ye ait Geycek RES resmen açıldı. Polat Enerji'nin yatırım tutarı 1 milyar dolara ulaştı. 

Polat Enerji, 150 megavat güce sahip Türkiye'nin işletmedeki en büyük rüzgar enerji santrali Geycek'in açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanların katılımı ile Kırşehir’de gerçekleştirdi.

YILDA 40 MİLYON DOLARLIK GAZA DENK

Temelleri 2012 yılında atılan Geycek RES, Türkiye'nin en büyük operasyonel rüzgar enerji santrali unvanına sahip. 70 adet rüzgar türbininin yer aldığı Geycek RES'in, yılda ortalama 400 milyon kilovatsaat elektrik üretmesi bekleniyor. Santralle, 150 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Bu üretim miktarı, Türikye'nin her yıl 40 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapması anlamına geliyor.

20 MİLYON AĞACA EŞ DEĞER

Geycek Rüzgar Enerji Santrali, yılda 20 milyon ağaç tarafından bertaraf edilebilecek 245 bin ton karbondioksit azaltımı da sağlayacak. Bu sayıda ağacın dikim maliyeti ise 50 milyon TL'nin üzerinde...

Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, şimdiye kadar 8 rüzgar enerjisi santralinin yatırımını hayata geçirdiklerini belirthsç Polat Enerji'nin rüzgar enerjisi alanında Türkiye'nin en büyük kurulu güce sahip şirketi olduğunu belirten Adnan Polat, "Bu liderliğimizi sürdürmek için de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde kurulu gücümüzü en azından 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. İlk rüzgar enerji santralimiz Burgaz’ı 2007 yılında, Sayalar’ı ise 2008 yılında ticari işletmeye aldık. Bu santrallerimizi sırasıyla 2009’da Soma, 2011’de Seyitali ve 2012’de Poyraz, Samurlu ve Kozbeyli takip etti. En son yatırımımız da 150 megavat kurulu gücü ile şu an Türkiye’nin en büyük operasyonel santrali olan Geycek. 100 MW'lik kapasite artışı yatırımı devam eden Soma Enerji Santrali projemiz de tamamlandığı zaman 240 megavat kurulu güce ulaşarak Geycek’in rekorunu kıracak. Polat Enerji olarak, toplam yatırım tutarımız 1 milyar doların üzerine çıktı" dedi.

POLAT'IN RES'LERDEKİ PAYI YÜZDE 15

2014 yılı sonu itibariyle Türkiye’nin kurulu rüzgar gücü 3 bin 600 megavat civarında ve bu miktar toplam kurulu gücün yüzde 5’ini oluşturuyor. Polat Enerji santralleri ise Türkiye rüzgar kurulu gücünün yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor.

RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYELİ 48 BİN MW

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli karada 38 bin megavat ve denizde 10 bin megavat olmak üzere 48 bin megavat olarak belirlenmişti. Elektrik Enerjisi Piyasası ve Arz Güvenliği Strateji Belgesi’ne göre de rüzgar enerjisi kurulu gücünün 2023 yılına kadar 20 bin megavat olması hedefleniyor.

2023 HEDEFİ 33 MİLYON TON CO2 EMİSYONUNU ÖNLER

Rüzgarda 20 bin megavata ulaşılmasıyla Türkiye'nin doğalgaz faturasının her yıl 6 milyar dolar azalması anlamına geliyor. 20 bin megavat kurulu güçle yılda 33 milyon ton karbondioksit emisyonu da önlenmiş olacak. Ayrıca bu kurulu güce ulaşabilmek için 240 bin kişi civarında bir istihdama ihtiyaç bulunuyor.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK RÜZGAR SANTRALİ GEYCEK DEVREDE

http://enerjigunlugu.net/en-buyuk-ruzgar-santrali-geycek-devrede_12015.html

İlgili Haberler