1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Polat Enerji rüzgarda hedef büyüttü

Polat Enerji rüzgarda hedef büyüttü

Polat Enerji, Soma RES’te yatırımlarına devam ederek, Soma RES’i Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmayı hedefliyor.

Polat Enerji rüzgarda hedef büyüttü

Enerji Günlüğü - Polat Enerji, bu yıl farklı santrallerinde toplam 30 MW rüzgar kapasite artışı ve 46,6 MW güneş hibrit kapasite artışı ile yatırımlarına devam ediyor. 

Geçtiğimiz sene  Yalova’daki Göktepe RES için gerçekleştirilen kapasite artışı yatırımı ile santral kurulu gücünü 121,1 MWm’ye yükselten Polat Enerji, farklı santrallerinde toplam 30 MW rüzgar kapasite artışı ve 46,6 MW güneş hibrit kapasite artışı ile yatırımlarına bu sene de devam ediyor. 

SOMA RES YATIRIMLARI DEVAM EDECEK

Polat Enerji’nin orta vade yatırım hedefleri arasında ise, 312,1 MWm kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 7. büyük rüzgar enerji santrali olan Soma RES’te yatırımlarına devam ederek, Soma RES’i Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmak var.  

“TÜRKİYE YENİLENEBİLİRDE BÜYÜK FIRSATLAR BARINDIRIYOR”

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum bağlamında stratejik bir pozisyonda olduğunu ifade eden Polat Enerji CEO’su Cem Deniz “Türkiye sadece yenilenebilir enerji üretimi ile de değil aynı zamanda yenilenebilir enerji sektörüne yönelik yerli imalat sanayinde de önemli bir aşama kaydetmiştir. Türkiye yenilenebilir enerji anlamında hem yurt içi yatırımcılar hem de yurt dışından gelecek yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırıyor” şeklinde konuştu.

610 BİN HANEYE TEMİZ ELEKTRİK

Toplam 5 rüzgar ve 1 güneş enerjisi santraliyle temiz enerji üreten Polat Enerji, rüzgar enerjisi alanında kurulu 719,8 MWm’lik kapasitesi ile Türkiye rüzgar kurulu gücünün yaklaşık %6,1’ni oluşturuyor. Yenilenebilir enerji santralleriyle 2023 yılında  2 milyar kWh’e yakın elektrik üretimi ile yaklaşık 610 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan Polat Enerji, portföyündeki santrallerle her yıl 55 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer 1,3 milyon ton civarında karbon dioksit gazı emisyonu azaltımı sağlıyor. 

 

Avrupa’nın en büyük RES’i olacak

Avrupa’nın en büyük RES’i olacak

Polat Enerji, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 7. büyük rüzgar enerji santrali olan Soma RES’i Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmayı hedefliyor.