1. HABERLER

  2. PETROL

  3. PÜİS: Bayilerin kar marjları bağımsız olmalı ve revize edilmeli

PÜİS: Bayilerin kar marjları bağımsız olmalı ve revize edilmeli

Enerji Günlüğü - PÜİS Başkanı İmran Okumuş, akaryakıt ve LPG bayilerinin yaşadıkları ek fatura ve dolar mağduriyetlerinin giderilmesi için bayilerin...

PÜİS: Bayilerin kar marjları bağımsız olmalı ve revize edilmeli

Enerji Günlüğü - PÜİS Başkanı İmran Okumuş, akaryakıt ve LPG bayilerinin yaşadıkları ek fatura ve dolar mağduriyetlerinin giderilmesi için bayilerin kar marjlarının dağıtım şirketinden bağımsız olarak belirlenmesi ve kar marjlarının günün şartlarına göre revize edilmesini önerdi.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkan İmran Okumuş, bir heyetle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yaptığı ziyarette, 17 Mayıs 2018 tarihinde akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) eşel mobil sistemine geçilmesinin ardından bazı dağıtım şirketlerinin "depolama", "elleme", "katkı bedeli”, “ürün edinme bedeli” gibi sair adlarla bayilere ek faturalar gönderdiklerini belirterek, “Bazı dağıtım şirketleri, bayilerin kar marjlarını ek faturalarla tırpanlamaktadırlar. Daha da vahimi bazı dağıtım firmalarının "depolama" ve "elleme" ücretlerini dolar bazında hesaplayıp, dolardaki artışı da bayilere yansıtmalarıdır. Yüz binlerce istihdam sağlayan, devletine vergisini son kuruşuna kadar ödeyen, tüketiciye günün 24 saati, yılın 365 günü kesintisiz en üst düzeyde hizmet veren akaryakıt ve LPG bayilerinin yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesi için bayilerin kar marjlarının dağıtım şirketinden bağımsız olarak belirlenmesi ve kar marjlarının günün şartlarına göre revize edilmesi gerekmektedir” dedi. 

KAÇAKÇILIK DIŞINDAKİ İDARİ PARA CEZALARI AF VEYA TECİL EDİLMELİ

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile 5307 sayılı LPG Piyasası Kanunu revizyonlarını da gündeme getiren Genel Başkan İmran Okumuş, “İdari para cezası nedeniyle mağdur olan binlerce bayinin mağduriyetinin giderilmesi için kaçakçılık suçu dışında bayilere kesilen idari para cezaları af veya tecil edilmeli, bu yapılamıyorsa cezalar 20’de 1 oranına indirilmeli. Öldürücü boyuttaki cezalarda indirime gidilerek cezalar caydırıcı hale getirilmeli ve uyarı mekanizması tesis edilmeli. Bayilerin üzerinde maddi bir külfet olan sorumlu müdür uygulaması kaldırılmalı. 6455 sayılı kanundan önce istasyonunu kiraya veren mülk sahibinin mağduriyeti giderilmeli. 2005 yılından önce faaliyette olan akaryakıt istasyonlarına otogaz kurulması halinde kilometre tahdidi aranmamalı” şeklinde konuştu.

TABAN FİYAT UYGULAMASI GETİRİLMELİ

Akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığına ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlara da dikkat çeken Genel Başkan Okumuş, “Devletin vergi kaybına neden olan, akaryakıt piyasasında haksız ve yıkıcı rekabete neden olan vergi kaçakçılığı ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar önlenmeli. Önerimiz taban fiyat uygulamasının getirilmesi” dedi. 

KREDİ KARTI KOMİSYONU DÜŞÜRME GÖRÜŞMELERİ YÜRÜTÜYORUZ

Son zamanlarda yüzde 3’lere dayanan kredi kartı komisyonlarına da değinen Genel Başkan Okumuş, “Bankalar Birliği Başkanı ve aynı zamanda Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın’dan görüşme talebimiz üzerine Ziraat Bankası’nın üst yönetimi ile görüşmeye başladık. Yaptığımız görüşmelerde Ziraat Bankası’nın kredi kartı komisyon oranını düşürme konusunda öncülük yapacağı izlenimini aldık. Görüşmelerimiz devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler