1. YAZARLAR

  2. Halil DAĞ

  3. Putin`in AB`ye aptal demesi neyin itirafı?
Halil DAĞ

Halil DAĞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Putin`in AB`ye aptal demesi neyin itirafı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, güvenilmez Rusya karşısında alternatif arayışında olan Avrupa Birliği`ni aptalca çabalarda bulunmakla itham ediyor.

Konuyla ilgili Enerji Günlüğü`nde yer alan ŞU YAZIYA bakabilirsiniz. (Link çalışmazsa, tam adres şu: http://enerjigunlugu.net/putin:-avrupa-aptalca-bir-caba-icinde_8680.html)

Putin gözdağı vermenin ötesinde bana mecbursunuz diyor. Ama öte yandan farkında olmadan da ifşaatta bulunuyor.
"Avrupa pazarındaki tüketim büyümesindeki yavaşlama ve siyasi riskler nedeni ile Asya Pasifik`e yöneldik" diyor.

Bu aslında bir itiraf... Hem de Rusya`nın zayıf tarafının itirafı. AB büyümesinin yavaşlaması elde olmayan sebepler ama
AB`nin alternatiflere yönelmesi Rusya`yı ortada bırakacak bir çaba.

Çok öfkelenmiş olmalı ki "aptalca" gibi çok kaba ve saygısız bir ifadeyi kullanıyor Rus lider. Sonuçlarının Rusya`yı ne hale getireceği ortada olan bir girişimi Çin hamlesiyle tehdit ediyor.

Putin, 2006`larda minik arka bahçe ülkelerine uyguladığı kabalıkla Avrupa`yı da dize getireceğini sanıyor. Daha doğrusu dize gelsin diye umuyor. Ama Alman gücünün derinliği Rusya`yı çaresiz bırakıyor bu başka bir konu.

Öte yandan şu iyi de biliniyor, Ruslar için bir Sarı Tehlike gerçeği var. Büyüyen ve nüfusu Orta Krallık`a sığmayan bir Çin var. Orta Krallık, öteki komşu krallıkların da merkeze bağlanacağı anlamına gelir. Çin tarih boyunca böyle bir felsefede olmuş, hâlâ da öyle.

Hatırlayın, Stratejik Çevre diye bir şey icat ettiler bu yüzyılın başında. Hazar, Karadeniz, hatta Moldovya dahil, geniş bir coğrafya Çin`e çevre ilan edildi. Bir hatırlatma daha: Çin Moldovya`da toprak alımı yapıyor tarım için. Niye? Rusya`yı asıl kuşatan kimmiş görelim biraz.

Bunlar Asya`ya iki gücün fazla geleceğini gösteriyor. Putin aslında çok iyi biliyor Sarı Tehlike`yi. Başını ağrıtıp meseleyi büyütmemek için Ruslar, Çin tehlikesini pek anmıyor. Kötü adam ABD üstüne oynuyorlar hep. Oysa Ruslar için asıl tehlike Sarı Tehlike.

Ve bugün Rusya`nın tek çıkış yolu olan AB`ye aptal diye öfkeleniyorsa Putin, bunun tek sebebi batının Rusya`yı Çin tehlikesinin kucağına atmasındandır.

Çin bu. Güç parametreleri ve kültürel, siyasi ve jeopolitik derinliği çok fazla bir ülke ile karşı karşıyayız.
Bu oyunu batıdan çok Rusya ile oynamak daha menfaatine. Ve Rusya`nın batı karşısında çaresizleşmesi Rusya`nın kaynaklarını Çin`e mahkum edecek gittikçe.

Son 10 yılda enerjisini acımasızca bir silah olarak kullanan Rusya`nın gazını satın alacağını söyleyen Çin,
dünyada Putin`in gazını alacak tek güçtür de aynı zamanda...

Ve alacaktır da zamanla.

Sahnenin asıl seyirlik kısmı da burası olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar