1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. PV panel ömrü 2 katına çıktı

PV panel ömrü 2 katına çıktı

Enerji Günlüğü - Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu, Tekstil Esaslı Hava ve Su Isıtıcı Kolektörlerle, PV panelleri kombine ederek ürettiği yeni PV-T...

PV panel ömrü 2 katına çıktı

Enerji Günlüğü - Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu, Tekstil Esaslı Hava ve Su Isıtıcı Kolektörlerle, PV panelleri kombine ederek ürettiği yeni PV-T panelle hem panel ömrünü iki katına çıkardı, hem de yüzde 40'a kadar verim artışı sağladı.  Dünya Gazetesi’nden Arzu Alp’in haberine göre, KOSGEB desteğiyle kurduğu TEKS-TAR Güneş Enerjileri Limited Şirketi’nde buluşlarına devam eden Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu, geliştirdiği  PV panellerin soğutulması ile bunların yavaş yavaş kavrulmasını önleyerek faydalı kullanım ömürlerini iki katına çıkarmanın yanında, verimlerini de yüzde 20-40 arasında artırmayı başardı. Tarakçıoğlu, Hibrit (PV-T) Kolektör/Paneller için patent başvurusu da yaptı.

Solarpol Tekstil Esaslı Su Isıtıcı Esnek Kolektörler ile bunların PV panellerle kombinasyonu şeklindeki Solarpol Hibrit (PV-T) Kolektör/Panellerin basit ve ucuz olduğunu ifade eden Tarakçıoğlu, piyasada bulunan sulu hibrit (PV-T) kolektör/panellerin arka yüzeyine yerleştirilmiş borular içerisinden geçirilen suyla soğutulduğunu, solarpol hibrit (PV-T) kolektör/panellerde ise, panellerin soğutulmasının suyun PV panellerin ön yüzünden serbest şekilde akıtılarak sağlandığını söyledi. Bu geçiş sırasında panelleri soğutan suyun ılıklaştığını ve ılıyan suyun da yoluna siyah Teks-Tar keçesi içerisinde devam ederken daha fazla ısındığını anlatan Tarakçıoğlu, "Su soğutmalı PV-T panel/kolektörlerimizin boyları 200 ile 340 cm, enleri de 60 ile 100 cm arasında değişiyor. Kolektör boyutlarına ve kullanım amacına bağlı olarak panellerin kurulu güçleri de 60 Wp ile 400 Wp arasında farklılaşıyor" dedi.

 

Tarakçıoğlu, ülkemizde PV panellerin sulama pompaları ve motorlarının çalıştırılmasında da kullanıldığını, normal PV panel yerine PV-T kollektör/panel kullanıldığında soğutma suyu olarak, yeraltından çıkarılan 15-17 derece sıcaklıktaki artezyen suyu kullanılacağından, panellerin sıcaklığı 30 derecenin altına bile düşürülebildiğini, böylece bu soğutma sayesinde panellerin verim artışının yüzde 30’u geçtiğini söyledi. Ayrıca, 15-17 derece sıcaklıktaki soğuk su doğrudan güneş altında kızmış bitkilere verildiğinde şok etkisi yaptığını, oysa panelleri soğutmada kullanılan ve bu arada sıcaklığı 20 dereceyi geçen suyla sulama yapıldığında şok etkisinin azaldığını kaydetti.

Tarakçıoğlu, yazın seraları soğutmak için en düşük maliyetli yöntemin, artezyen suyuyla soğutma olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: "Tekstil esaslı PV-T kolektör/paneller kullanılarak, bir taşla 5 kuş vurulmuş olur: Bir, PV panellerin faydalı kullanım ömrü 2 katına çıkar, iki, PV panellerin verimi yüzde 20-40 artar, üç, sera hiç bir ek enerji kullanımına gerek kalmadan soğutulabilir, dört, artezyen suyuyla şok etkisi tehlikesi olmadan gündüz de sulama yapılabilir, beş, aynı sistem kışın da seraların ısıtılmasında kullanılabilir."

Önceki ve Sonraki Haberler