1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. PwC: 2013`te enerjide 7 milyar dolarlık birleşme

PwC: 2013`te enerjide 7 milyar dolarlık birleşme

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PwC, 2013 yılında Türkiye'de enerji sektöründe toplam 7 milyar dolarlık birleşme ve satın gerçekleştiğini belirtti.

PwC: 2013`te enerjide 7 milyar dolarlık birleşme

Enerji Günlüğü - Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PwC, 2013 yılında Türkiye'de enerji sektöründe toplam 7 milyar dolarlık birleşme ve satın alım gerçekleştiğini belirtti.

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PwC’nin hazırladığı 'Türkiye Enerji Sektöründe Birleşme ve Satın Almalar-2013' raporuna göre, 2013 yılında enerji sektöründe toplam 7 milyar dolarlık birleşme ve satın alım gerçekleştiğini ancak bu yıl siyasi ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle daha temkinli olduklarını açıkladı.

Rapora göre, özelleştirmelerin ağırlıkta olduğu 2013 yılı işlemlerinin değeri, 2012 yılındaki 9.5 milyar dolarlık işlem değerinin altında kaldı. 2013 yılında şirket birleşme ve satın almalarını çok büyük ölçüde yerli şirketler gerçekleştirdi.

İGDAŞ’IN ÖZELLEŞTİRİLMESİ ERTELENEBİLİR

Raporda, İGDAŞ'ın özelleştirme ihalesinin Mart 2014'deki belediye seçimleri ve 2015'deki genel seçimden dolayı ileri bir tarihe ertelenmesinin olası olduğu kaydedildi.

Özelleştirilme kapsamında olan Yatağan, Çatalağzı, Yeniköy ve Kemerköy kömür santrallerinin ömürlerinin yarısını tamamlamış olmaları ve düşük verimlilik oranları nedeniyle çok yüksek teklifler almalarının beklenmediği de dile getirildi.

2013 YILINDA PETROL VE GAZ DURGUN BİR SEYİR İZLEDİ

2013 yılında 40 işlem gerçekleşirken toplam işlem değerinin büyük kısmını elektrik dağıtımı ve perakende şirketleri, Kangal ve Hamitabat elektrik santralleri ve Başkent Gaz için yapılan özelleştirme ihaleleri oluşturdu.

Petrol ve gaz segmenti ise 2013 yılında durgun bir seyir izledi ve bu segmentte yalnızca üç işlem gerçekleşti.

Sektördeki birleşme ve satın alımlara yerli şirketler hakim olurken işlemlerin yüzde 98'ini yerli yatırımcılar, yüzde 2'sini yabancı yatırımcılar gerçekleştirdi ve yabancı yatırımcı ilgisi rüzgar enerjisi alanındaki birkaç işlemle sınırlı kaldı.

Elektrik, doğalgaz dağıtım ve elektrik üretim şirketlerini içeren özelleştirmelerle, kamu şirketlerinin yer aldığı işlemlerin toplam işlem değeri içindeki payı ise 2012 yılında yüzde 67 iken 2013 yılında yüzde 92'ye çıktı.

2014 YILI DA ÇOK HAREKETLİ GEÇMEYECEK

PwC Türkiye Enerji Sektörü Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Engin Alioğlu, 2014 yılının da çok hareketli geçmeyeceğine dair sinyaller olduğunu belirterek, "Siyasi ve ekonomik belirsizlikler ile özelleştirme portföyünde eskiye göre daha az çekici varlıkların bulunması nedeniyle 2014 yılıyla ilgili öngörülerde temkinli olmakta fayda var. Bununla birlikte, Afşin Elbistan kömür madeni ve enerji santraline yönelik yeni bir yatırım kararı sektöre hareketlilik getirebilir. Diğer yandan, petrol ve gaz alanında durgunluğun devam edeceğini bekliyoruz. Akaryakıt sektöründe birleşme ve satın alma işlemlerini gerektirmeyen alternatif hacimsel büyüme modellerinin ortaya çıkması, işlem ortamının hareketlenmesini engelleyebilir" dedi.