1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Qatar Petroleum LNG projesi için tahvil ihraç edecek

Qatar Petroleum LNG projesi için tahvil ihraç edecek

Qatar Petroleum, LNG üretimini ikiye katlayacak Kuzey Saha Genişletme Projesi’ne finansman sağlamak için 10 milyar dolar tutarında tahvil ihraç edecek.

Qatar Petroleum LNG projesi için tahvil ihraç edecek

Enerji Günlüğü - Qatar Petroleum, LNG üretimini ikiye katlayacak Kuzey Saha Genişletme Projesi’ne finansman sağlamak için 10 milyar dolar tutarında tahvil ihraç edecek.

Katar, LNG üretim kapasitesini bugünkü 77 milyon tondan 2027’ye kadar yılda 126 milyon tona çıkarma hedefi kapsamında yapacağı yatırımlara finansman yaratmak için ilk defa dolar cinsinden tahvil ihraç edecek. Katar kamu petrol ve doğalgaz şirketi Qatar Petroleum (QP), dünyadaki en büyük doğalgaz sahası olan Kuzey Sahası'nın genişletilmesine finansman sağlamak amacıyla 2021 yılının ikinci çeyreği içinde 10 milyar dolar tutarında tahvil ihraç etmeyi planlıyor. 

Qatar Petroleum'un ABD Doları cinsinden ilk tahvil ihracı ile 29 milyar dolar değerindeki projeye yatırım yapacak. Sahanın genişletilmesiyle Katar'ın LNG üretim kapasitesinin 2027'ye kadar yüzde 50 artarak 126 milyon tona çıkması hedefleniyor.

10 ve 30 yıl vadeli olarak ihraç edilmesi beklenen tahviller ile 7-10 milyar dolar aralığında bir borçlanma hedeflenecek. 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler