1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Rabat Çayı üzerine 6 MW’lık Gökçeköy HES kurulacak

Rabat Çayı üzerine 6 MW’lık Gökçeköy HES kurulacak

Enerji Günlüğü - Elhes Elektrik, Erzincan’ın Kemaliye ilçesi ve Tunceli’nin Çemişgezek İlçesi sınırları içerisinde Rabat Çayı üzerinde 6 MW’lık...

Rabat Çayı üzerine 6 MW’lık Gökçeköy HES kurulacak

Enerji Günlüğü - Elhes Elektrik, Erzincan’ın Kemaliye ilçesi ve Tunceli’nin Çemişgezek İlçesi sınırları içerisinde Rabat Çayı üzerinde 6 MW’lık Gökçeköy HES kuracak.

2009 yılında hakkında “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilen ve bu karar Sivas İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen ve böylece inşaatı yarım kalan Gökçeköy HES yeniden gündemde. Elhes Elektrik Üretim Ltd. Şti. Yeniden elden geçirdiği proje ile, Erzincan İli, Kemaliye İlçesi ile Tunceli İli, Çemişgezek İlçesi sınırları içerisinde Rabat Çayı üzerinde, 6,18 MWm / 6,00 MWe kurulu gücünde Gökçeköy Regülatörü, Hidroelektrik Santralı (HES) kurulması planlanıyor.

18 milyon 530 bin lira değerindeki proje kapsamında Santralden yılda toplam 31,08 GWh elektrik üretilmesi ve üretilen elektriğin kurulacak olan 32 km uzunluğunda çift devre 2x45(3x477 MCM) 34,5 kV gerilime sahip Enerji Nakil Hattı’ ile şebekeye verilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında ayrıca, inşaat aşamasında çıkacak malzemelerin inşaatta değerlendirilmesi amacıyla 312.000 ton/yıl kapasiteli bir adet kırma eleme tesisi ve 60 m3/saat kapasiteli bir adet hazır beton tesisi işletilecek.

Projenin inşaat aşamasında yaklaşık 70 kişi, işletme aşamasında ise 10 kişinin çalıştırılması öngörülüyor. Gökçeköy Regülatörü ve HES” projesinin inşaatı için kalan çalışmaların yaklaşık 10 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Proje ile ilgili 23/11/2017 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirilecek.

GÖKÇEKÖY HES PROJESİ GENİŞLİYOR

 
Önceki ve Sonraki Haberler