1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. RePG Enerji’den yeni bir enerji üretim tekniği

RePG Enerji’den yeni bir enerji üretim tekniği

RePG Enerji Türkiye’deki tüm jeotermal kuyuların elektrik üretiminde kullanılmasını mümkün kılan bir teknoloji geliştiriyor.

RePG Enerji’den yeni bir enerji üretim tekniği

Enerji Günlüğü - RePG Enerji, ozmos ve difüzyon prensipleri ile neme doymamış havayı enerji kaynağı olarak kullanarak oluşturduğu akış gücünü, türbin ve jeneratör kullanmadan doğrudan elektrik enerjisine dönüştürüyor.

İTÜ ARI Teknokent’in kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek bünyesinde faaliyet gösteren RePG Enerji, ortam (hava, su, gaz) içindeki nem ve ısı değişiminden faydalanarak elektriğe dayalı güç ve havadan su üreterek temiz “kaynakların” kullanımını artırıyor. 

Bugüne kadar dört TÜBİTAK projesi ve bir KOSGEB projesi desteği aldıklarını ifade eden RePG Kurucu Ortağı Hasan Ayartürk, “Kendimizi derin teknoloji girişimi olarak adlandırıyoruz çünkü konut ve endüstriyel uygulamalar için bilinen teknikte daha önce hiç kullanılmamış yenilenebilir enerji kaynağına dayalı elektrik üretimi gerçekleştiriyoruz. Çözümümüz, endüstrideki boşa giden ve kullanılmayan atık ısılar geri kazanım (Sıfır Atık Isı ) sayesinde enerji açığını kapatma potansiyeline sahip. Ayrıca mevcut teknolojimiz, bilinen tüm enerji sistemleri ve yenilenebilir enerji sistemlerinden çok daha kısa zaman ve avantajlı geri ödeme sağlayan ürünlere sahip” dedi. 

HAVADAKİ NEM VE ISI DEĞİŞİMİNDEN İÇME SUYU ÜRETİMİ

Bunun yanı sıra projenin yan ürünü olarak gece ve gündüz farkından faydalanarak havadaki nem ve ısı değişimini kullanıp içme suyu üreten ürünü de ticarileştirdiklerini ifade eden Ayartürk, “Bu ürün herhangi bir su bağlantısı olmadan yalnızca düşük elektrik tüketimi ile çalışıyor. Bu sayede harici bir su kaynağı gerekmeksizin sürekli içme ve kullanım su üretimi gerçekleştiriyor… RePG Aqua havadan su üreten sistemlerimiz ve ürünlerimizin satışı 2022 son çeyreğinde başlamıştı. Aqua Sebil Ev tipi içme suyu üreten sistemimizin seri üretimini de 2024 yılının ilk çeyreği olarak planlıyoruz” ifadesini kullandı.

“JEOTERMAL KUYULARIN TAMAMINDAN ELEKTRİK ÜRETİLEBİLECEK”

RePG’nin ticarileşen ürünlerinin şimdiye kadar 200’den fazla lokasyonda kullanıldığına dikkat çeken Ayartürk, “Toplamda 5,8 milyon Euro yatırım almış, altı farklı uygulama alanında (konut, sanayi, araç, veri merkezi, klima, havadan su) teknolojisini geliştirmiş bir girişimiz. Halihazırda ülkemizde 3000 adetten fazla jeotermal kuyusu var ancak en fazla 50’sinden elektrik üretiliyor. Geri kalan kuyular düşük atık ısı olarak ya kullanılmıyor veya sadece ısıtmada kullanılıyor. RePG Enerji teknolojisi sayesinde jeotermal kuyularımızın neredeyse tamamında elektrik üretimi yapabilecek veya ısıtma/soğutma dahil enerji geri kazanımına yapabilecek farka sahibiz ve bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler