1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Rio Tinto demir madeninin elektriğini güneşten karşılayacak

Rio Tinto demir madeninin elektriğini güneşten karşılayacak

Küresel madencilik şirketi Rio Tinto, Batı Avustralya’daki demir cevheri madeninin elektrik ihtiyacının üçte ikisini karşılayacak 34MW’lık güneş enerjisi santrali ve 45MW/12MWh kapasiteli depolama tesisi kuracak. 

Rio Tinto demir madeninin elektriğini güneşten karşılayacak

Enerji Günlüğü - Küresel madencilik şirketi Rio Tinto, Batı Avustralya’daki demir cevheri madeninin elektrik ihtiyacının üçte ikisini karşılayacak 34MW’lık güneş enerjisi santrali ve 45MW/12MWh kapasiteli depolama tesisi kuracak. 

Dünyanın en büyük metal ve madencilik şirketlerinden biri olan İngiltere-Avustralya merkezli madencilik şirketi Rio Tinto, Batı Avustralya'da ilk güneş santralini kurmaya hazırlanıyor. Şirket, 98 milyon dolar değerinde yatırım yaparak, Avustralya'nın Pilbara bölgesinde bulunan Koodaideri demir madeninde 34MW kapasiteli güneş santrali ve 45MW/12MWh kapasiteli lityum iyon batarya enerji depolama sistemi kuracağını açıkladı. 

LİTYUM-İYON BATARYA TESİSİ BÖLGE ŞEBEKESİNE DESTEK OLACAK

Tahmini 100.000 panelden oluşacak güneş santrali 105 hektarlık alana kurulacak. Santral demir cevheri madeninin gündüz saatlerinde tüm elektrik ihtiyacını karşılarken, madenin yıllık elektrik ihtiyacının üçte ikisini karşılayacak. Güneş santralinin inşaatı bu yıl sonunda başlayıp 2021'de  tamamlanması bekleniyor.

Lityum iyon batarya enerji depolama sistemi de Pilbara bölgesi elektrik şebekesine yardımcı olacak. Ayrıca bu yatırımlarla şirket emisyon azaltımına 28 bin aracın trafikten çekilmesi oranında katkı sağlayacak.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler