1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rosatom 1,36 milyar dolarlık yeşil tahvil ihraç edecek

Rosatom 1,36 milyar dolarlık yeşil tahvil ihraç edecek

Rosatom, rüzgar enerjisi projelerinin yeniden finansmanında kullanmak üzere 1,36 milyar dolarlık tahvil ihracı yapacak. 

Rosatom 1,36 milyar dolarlık yeşil tahvil ihraç edecek

Enerji Günlüğü - Rosatom, rüzgar enerjisi projelerinin yeniden finansmanında kullanmak üzere 1,36 milyar dolarlık tahvil ihracı yapacak. 

Moskova Borsası, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu’nun (Rosatom) nükleer sektöründe faaliyet gösteren iştiraki Atomenergoprom AŞ’nin borsada işlem gören tahviller programını tescil etti. Program kapsamında 1 milyar 362 milyon dolarlık (100 milyar ruble) yeşil tahvil ihraç edilecek. 

Tahvillerin halka arzına ilişkin işlemlerin Moskova Borsası aracılığıyla yapılması planlanıyor. Tahvil programına yeşil tahviller veya sosyal tahviller de dâhil olabilecek. 

İLK HEDEF RÜZGAR SANTRALLERİ

Program kapsamında ihraç edilecek tahvillerden elde edilecek fon, Rosatom’un sürdürülebilir (yeşil) program ve projelerini finanse etmek için kullanılacak. Onaylanan program dâhilinde ilk olarak 136,2 milyon dolarlık (10 milyar ruble) tahvil ihraç edilmesi ve elde edilecek fonun rüzgâr enerjisi programının maliyetlerinin yeniden finansmanında kullanılması planlanıyor.

Rosatom’un rüzgâr enerjisi projelerini yürüten iştiraki NovaWind AŞ’nin, güney Rusya’da toplam 420MW kapasiteli 3 rüzgâr santrali işletmede bulunuyor. Yılsonuna kadar Stavropol ve Rostov bölgelerinde toplam 300MW kapasiteli 3 santral daha devreye alınacak. NovaWind, 2024’e kadar toplam 1,2GW kapasiteli rüzgâr enerjisi santralleri kurmayı planlıyor.

LIKHACHEV: ÖNCELİĞİMİZ DÜŞÜK KARBONLU ELEKTRİK

Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada sürdürülebilir kalkınmanın Rosatom stratejisinin çok önemli bir parçası olduğunu belirterek, “İklim değişikliğiyle mücadeleye ve nükleer ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı düşük karbonlu elektrik üretimine katkıda bulunmak kesin önceliğimiz. Diğer stratejik sürdürülebilir ürünlerimiz arasında Akıllı Şehirler gibi çözümler, nükleer tıp, çevre projeleri sayılabilir. Rusya’da sürdürülebilir ve yeşil finansman mekanizmalarının geliştirilmesine katkıda bulunmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Bu mekanizmalar bu tür projelerdeki stratejik önceliklerimizi destekliyor” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler