1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Rosatom, batarya üretecek

Rosatom, batarya üretecek

Rosatom şirketlerinden Renera, Koreliler’le ortak kurulacak fabrikada lityum iyon pil hücreleri ve enerji depolama sistemleri üretimi için tesis inşa edecek.

Rosatom, batarya üretecek

Enerji Günlüğü - Rosatom şirketlerinden Renera, Koreliler’le ortak kurulacak fabrikada lityum iyon pil hücreleri ve enerji depolama sistemleri üretimi için tesis inşa edecek. 

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom bünyesindeki yakıt şirketi TVEL’in yan kuruluşu olan enerji depolama entegratör şirketi Renera, Kaliningrad Bölgesi Hükümeti ile bir anlaşma imzaladı. Renera bu anlaşma ile, Kaliningrad Bölgesi’nde lityum iyon pil hücreleri ve enerji depolama sistemleri üretimi için tesis inşa edecek. 

Güney Kore merkezli bir lityum iyon pil üreticisi olan ve 2021 yılından bu yana Renera'nın yüzde 49'luk iştiraki olan Enertech International A.Ş, söz konusu projenin teknoloji ortağı olacak. Güney Koreli şirketin uzmanlığı ve atılımları, uluslararası yüksek standartları karşılayan ürünlerin üretilmesine imkan verecek.

“Rus giga fabrika” olarak adlandırılan lityum-iyon hücreler ve enerji depolama sistemleri üretim tesisinin, 2026'da Baltık Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında hayata geçirilmesi planlanıyor. Üretim tesisinin inşaatı, bu endüstri sahasının gelişimine katkıda bulunacak. Santralin tam üretim kapasitesi, üretilen pillerin toplam enerji hacmi doğrultusunda, yılda en az 3 GWh olacak. 

Rosatom'un yeni iş portföyünde yer alan uçtan uca bir teknoloji olan enerji depolama, enerji geçiş konseptine uygun olarak yeni teknolojik paradigmada talep edilen yüksek teknolojili ürünlerin yaratılmasını mümkün kılıyor. Özellikle elektrikli araçlarda, elektrik şebekelerinde, kesintisiz güç kaynağı sistemlerinde ve enerji tüketimi dengeleme sistemlerinde Rus yapımı lityum iyon piller kullanılması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler