1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rosatom, MBIR reaktör kabını tasarım konumuna yerleştirdi

Rosatom, MBIR reaktör kabını tasarım konumuna yerleştirdi

Güvenli dördüncü nesil nükleer güç santrallerinin hayata geçirilmesini hızlandırmaya yardımcı olacak Dünyanın en büyük Çok Amaçlı Hızlı Üretken Araştırma Reaktörü MBIR’nin kabı, tasarım konumuna yerleştirildi.

Rosatom, MBIR reaktör kabını tasarım konumuna yerleştirdi

Enerji Günlüğü - Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, çok amaçlı dördüncü nesil hızlı nötron araştırma reaktörü MBIR'in reaktör kabını tasarım konumuna yerleştirdi. 

Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, nükleer bilim ve teknolojinin geliştirilmesi amacını taşıyan RTTN adlı projenin bir parçası olarak inşa edilen çok amaçlı dördüncü nesil hızlı nötron araştırma reaktörü MBIR'in reaktör kabının tasarım konumuna yerleştirildiğini bildirdi. Şirketten yapılan açıklamaya göre işlem, Rusya'nın Ulyanovsk bölgesinde bulunan Dimitrovgrad kentindeki Rosatom Bilim ve İnovasyon AŞ bünyesinde yer alan RIAR şantiyesinde gerçekleştirildi.

MBIR reaktör kabı, 12 metre uzunluğu, 4 metre çapı ve 83 tonu aşan ağırlığa sahip bulunuyor. Ekipman, Rosatom'un Rusya'nın Rostov Bölgesi'ndeki Volgodonsk kentinde bulunan Atommash fabrikasında üretildi. 

MBIR, devreye alınmasının ardından dünyanın en güçlü (150 MW) araştırma reaktörü olacak ve bugün büyük talep gören ve yarım asrı aşkın süredir RIAR sahasında faaliyet gösteren BOR-60 reaktörünün yerini alacak. 

“ÇIĞIR AÇACAK ARAŞTIRMALARI TEŞVİK EDECEK ADIM”

Rosatom Bilim ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yuri Olenin, reaktör kabının tasarım konumuna yerleştirilmesinin bilim adamları, mühendisler, tasarımcılar ve inşaatçılardan oluşan geniş bir ekibin çalışmalarının önemli bir sonucu olduğunu belirterek, “Bu adım bizi reaktör ekipmanının kurulumuna ve devam eden inşaatın tamamlanmasına yaklaştırmaktadır. Reaktör kabının yerleştirilmesi, iki bileşenli nükleer enerji mühendisliği teknolojisi çalışmalarını ve yakıt çevrimini kapatma çabalarımızı ilerletecek gelişmiş bir araştırma altyapısını daha kısa sürede elde edeceğimiz anlamına gelmektedir. Söz konusu adım, güvenli dördüncü nesil nükleer güç santrallerinin hayata geçirilmesini hızlandırmaya yardımcı olacak ve önümüzdeki 50 yıl boyunca çığır açan araştırmaları teşvik edecektir. Hem nötron enerjisi hem de olası araştırma nesneleri açısından mümkün olan kapsamlı bir nötron araştırma yelpazesi sunan Rosatom'un MBIR araştırma reaktörü ve Rusya'nın 'mega bilim' projesi olan Kurchatov Enstitüsü'nün PIK reaktörü birbirini tamamlamaktadır” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler